Valamikor, az életed egy pontján talán te is hatalmas motivációt éreztél a fogyásra. Ami ezután következett, az nem volt más, mint hihetetlen izgalom és elszántság a jobbá váltásra.

Egy idő után azonban kezdted elveszíteni a késztetést, hogy egészségesebb ételeket fogyassz és sportolj. A motivációd alábbhagyott.

Mielőtt észbe kaptál volna, frusztráltan és csalódottan visszatértél a régi szokásaidhoz.

Miért van ez?

A motiváció egy ravasz lény, de ma megnézzük, hogyan fordíthatjuk az előnyünkre.

Mi a motiváció?

A motivációt sokan, sokféleképp értelmezik. Egyesek úgy tekintenek rá, mint arra a pszichológiai erőre, amely időről időre felbukkan, és arra késztet, hogy jobbá váljunk. Mások mindennapos jelenségnek tekintik, amely arra ösztönöz minket, hogy megtegyünk dolgokat és javítsunk az életünkön.

Ha te is valamelyik tábort képviseled, olvass tovább, érdekes lesz.

Könnyebb elkezdeni edzőterembe járni, és kínosan érezni magad, mint egy újabb napot azzal tölteni, hogy utálod, ahogy kinézel.

Könnyebb elkezdeni többet társaságba járni, mint egy újabb hétvégét otthon tölteni, Netflixet nézve.

Könnyebb elkezdeni keményebben dolgozni, mint még egy évig a csőd szélén lavírozni.

De a motiváció ritkán tart sokáig. Hatalmas késztetést érzünk arra, hogy tegyünk vagy elérjünk valamit. De néhány nap vagy hét múlva a motiváció elillan, abbahagyjuk a pozitív cselekvést, és megint ott vagyunk, ahonnan elindultunk.

De térjünk vissza a fogyás motivációjára.

A motiváció egyik leggyakoribb jellemzője a megfoghatatlansága. Erőteljesen érkezik, és mielőtt észrevennéd, már el is illant. Az a téves benyomás is él sokakban, hogy a motiváció mindig a cselekvés előtt jön, és soha nem a cselekvés eredményeként, ami az esetek többségében nem igaz. Kifejtem, miért:

Ha látod valakinek a hihetetlen átalakulását, az kétségtelenül motiválni fog téged, hogy összeszedd magad, és elérd ugyanezt. De ez a fajta motiváció ritkán tart sokáig.

Viszont amint elkezdesz jobban étkezni, következetesen edzeni és megindul a súlyod lefelé, két fronton is motivált leszel:

Először is, elkezdesz pozitív változásokat látni a testedben, a körülötted lévő emberek felfigyelnek rá, és te is motiváltabbnak érzed majd magad, hogy folytasd a műveletet.

Másodszor, ha elég idő telik el, és lendületet vettél, nehéz lesz már megállni, mert része lesz  a tudatodnak, ugyanúgy, ahogy korábban a rossz szokások. Más szóval, a bűntudat és megbánás teret kapnak, ha kihagysz egy edzést, vagy gyorskaját eszel.

Ebben az esetben Newton első törvénye érvényesül a szokások kialakulására: a mozgásban lévő tárgyak hajlamosak mozgásban maradni. Ha egyszer elkezdesz egy mintát, és lendületet veszel, minimális erőfeszítésbe kerül, hogy folytasd. Szinte magától érthetődően jön minden.

Vegyük példaként a fogmosást:

Reggel felébredsz, kimész a fürdőszobába és fogat mosol. Nem gondolkodsz rajta. Csak csinálod. Ez a napod része, és el sem tudod képzelni, hogy kimész a szabadba anélkül, hogy ezt ne tennéd meg.

Szóval, mit jelent ez a fogyás motivációjával kapcsolatban? Kicsiben kell kezdened.

Gyakran motiváltak vagyunk a változásra, és ilyenkor hihetetlenül magas mércét állítunk magunk elé.

Valaki, aki 2010 óta nem járt edzőteremben, úgy dönt, hogy jó ötlet egy 6 napos edzésprogrammal újrakezdeni.

Valaki, aki naponta két doboz cigarettát szív, úgy dönt, hogy hideg fejjel leszokik.

Valaki, aki rendszeresen iszik alkoholt, úgy dönt, hogy örökre leszokik róla.

Ez jó, ne értsen félre, de amint a motiváció elillan, gyakran visszatérünk a régi szokásainkhoz. Ez az oka annak is, hogy a legtöbb embernek nem sikerül tartós fogyást elérnie.

Motiváltak leszünk. ⇒ Túlságosan korlátozzuk magunkat. ⇒ A motiváció elhalványul. ⇒ Visszatérünk a régi, romboló viselkedésünkhöz.

Ehelyett kezdjük kicsiben. Ne szenteld magad heti hat nap edzésnek. Váljon szokássá, hogy hetente kétszer megjelensz, majd néhány hónap után iktass be plusz egy alkalmat.

Ne hagyd el egyszerre az összes egészségtelen ételt. Kezdd csak napi egy egészséges étkezéssel. De tegyed ezt minden nap, majd fokozatosan növeld, míg végül nem marad egészségtelen étel a listádon.

 És mi a következő lépés?

Lendületet építeni. A kis kezdetekben az a nagyszerű, hogy lehetővé teszi a következetességet, ami lendületet ad és jó szokásokat alakít ki. Az egyszerű, látszólag semmit sem eredményező változásból kiderül, hogy valami nagyszerű dolog kiindulópontjai.

Nem egy hónap alatt lettél olyan, amilyen vagy, miért lenne hát elvárás, hogy hipergyorsan helyrehozd?

Ez egy remek alkalom arra is, hogy megtervezd a pozitív viselkedésformáidat minden napra. Azzal, hogy meghatározott napokon pontos időpontban megjelensz az edzőteremben, automatizálhatod a rutint, és beépítheted a tudatalattidba.

Ahelyett, hogy azon töprengenél, hogy „vajon ma sikerül-e eljutnom az edzőterembe?”, tervezd meg:

„Hétfőn, szerdán és pénteken 18:30-kor megyek az edzőterembe, munkából jövet azonnal”.

Ahelyett, hogy azon töprengenél: „Vajon lesz-e ma valami egészségesebb ebéd az irodához közeli gyorsétteremben?”, szánj minden este 15-20 percet arra, hogy egészségesebb ebédet készíts magadnak.

Elismerem, ez nem egy biztos módja a pozitív viselkedésmódok követésének, de sokkal hasznosabb, mintha energiát és akaraterőt pazarolna a töprengésre. Lényegében robotpilótára állítod a döntéshozatali folyamatodat, és a szokásaid tényleges megvalósítására összpontosítod az energiádat.

Itt az ideje, hogy növeld a léptéket

Ha már kialakítottad a kis, pozitív szokásokat, itt az ideje, hogy növeld a léptéket. Egy-két hónapja jársz hetente kétszer edzőterembe? Kezdj el heti három nap edzeni.

Sikerült naponta egyszer egészséges ételt fogyasztanod a McDonald’s helyett egy teljes hétig? Nagyszerű, dolgozz a második étkezéseden.

Fokozatosan növeld a pozitív viselkedésformákat és csökkentsd a negatívakat. Lehet, hogy unalmas ezt hallani, de ez a megközelítés működik. Apró, pozitív szokások, ennyi a kulcs.

A motiváció végeredménye

Valószínűleg észrevetted, hogy inkább a jó szokások kialakításának oldalára álltam, mintsem arra, hogy a motivációra támaszkodva tartsd magad mozgásban. Ez nem azt jelenti, hogy a motiváció haszontalan, csak azt, hogy nem szabad kizárólag tőle függeni.

A fogyásunk esetében a kezdet kezdetén lesz némi motivációd. De, ahogy azt valószínűleg már saját magad is megtapasztaltad, ez a motiváció olykor instabillá válhat.

De az az egyszerű cselekedet, hogy apró pozitív változásokat vezetsz be az életedbe, és ezeket szokássá teszed, segíteni fog abban, hogy lendületet vegyél. A pozitív szokásaid ütemezése szintén óriási segítség.

Miután némi lendületet vettél, fokozatosan elkezdheted a pozitív szokások skálázását, de ne túl gyorsan.

  • Egy egészséges étkezésből kettő..
  • Heti két edzésből három.
  • Heti öt esti alkoholfogyasztásból négy.
  • Ez az élet, emberek vagyunk

Mindannyian küzdünk a helyes és a könnyű dolgok közti hídon. Néha rendkívül motiváltnak találjuk magunkat, máskor pedig nehezen tudunk belevágni.

Fontos, hogy felismerjük, hogy a motiváció múlandó, és rengeteg különböző tényező befolyásolhatja.

De azzal, hogy pozitív szokásokat vezetsz be az életedbe, és ezeket fokozatosan növeled, lendületet kapsz, és elérsz egy olyan pontra, amikor már nehezebb lenne nem megtenned, mint végigcsinálni és megizzadni.

Ez nem hangzik szexinek, tudom, de a motiváció nem mindig működik, és néha akkor is végig kell csinálnod, amikor nincs hozzá kedved.

Remélem, hogy sikerült némi értéket közvetíteni ezzel a bejegyzéssel, és jobban megértetted a fogyás motivációját.

Szücs Péter – Személyi edző

SPEEDFIT

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.