Ezúttal néhány újabb edzőtermi mítosszal érkeztem, hogy gyarapítsuk a kollekciót. Vágjunk is bele!

1. A böjt rosszat tesz neked

Nem tudom, honnan ered ez a mítosz, talán a téves elképzelés, hogy a reggeli kihagyása rosszat tesz, vagy az az elképzelés, hogy ha bármilyen hosszú ideig böjtölsz, akkor éhhalálos állapotba kerülsz.

Bármi is legyen a helyzet, valójában számos tanulmány bizonyítja, hogy az időszakos böjtnek számos előnye van; Kimutatták, hogy a böjt 12 és 36 óra után is fokozza a zsír oxidációját. Kutatások kimutatták, hogy a növekedési hormon koncentrációja megnövekedett a szervezetben a böjtöt követően. A növekedési hormon felelős pl. a zsírégetés elősegítéséért, az izomnövekedésért egyebek közt.

Az időszakos böjtölés az anyagcserét akár 3,6-10%-kal is növelheti.

A kutatások azt is kimutatták, hogy az időszakos böjtölés hatékonyabb lehet a szokásos kalóriakorlátozásnál, ha az izomtömeg megtartásáról van szó kalóriadeficitben történő étkezés esetén. Mindez nem jelenti azt, hogy feltétlenül alkalmaznod kell az időszakos böjtöt, de legalább most már nem fogod egy mítosz alapján eleve elutasítani.

2. Az anyagcsere felgyorsításához napi 5-6 kis étkezést kell beiktatni

Kutatások azt mutatják, hogy az étkezések gyakoriságának növelése nem vezet az elégetett kalóriák számának növekedéséhez.

Egy vizsgálat során 2 csoportot hasonlítottak össze;

  • Egy magas étkezési gyakoriságú csoport napi 6 étkezéssel
  • A másik alacsony étkezési gyakoriságú, napi 3 étkezéssel.

A tanulmány arra a következtetésre jutott; „az étkezési gyakoriság növelése nem segíti elő a nagyobb testsúlycsökkenést”.

Ezen túlmenően, az emberi táplálkozással kapcsolatos több tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy nincs különbség az összes elégetett kalóriában a gyakori és a ritka étkezések között, ha azonos mennyiségű kalóriát fogyasztanak.

3. Egy rossz étrend ellensúlyozható edzéssel

Az az elképzelés, hogy azt ehetsz, amit csak akarsz, mert éppen edzettél, valószínűleg ez az egyik leggyakoribb oka annak, hogy az emberek nehezen fogynak. Ennek illusztrálására hadd mutassam meg, hogy hány kalóriát égetnél el nagyjából egy óra edzés alatt, összehasonlítva néhány kedvenc nassolnivalóval:

  •     Gyaloglás = 300 kcal
  •     Futball = 550 kcal
  •     Úszás = 400 kcal
  •     Jóga / Pilates = 250 kcal
  •     Súlyemelés = 300 kcal
  •     Közepes tejeskávé = 190 kcal
  •     Gyümölcs turmix = 260 kcal
  •     Krémes fánk = 190 kcal
  •     Csokoládés croissant = 400 kcal
  •     Nagy szelet pizza = 330 kcal

Fontos megjegyezni, hogy sokkal könnyebb, nem beszélve arról, hogy gyorsabb nagy mennyiségű kalóriát enni, mint elégetni.

Ez most nem azt jelenti, hogy ne vegyél be olyan ételeket a táplálkozási tervedbe, amelyeket szeretsz, természetesen igen, de ezeket a napi kalóriabevitel részeként kell számításba venned, nem pedig tetszés szerint hozzáadnod, mert edzettél.

4. Lokális zsírégetés, az egyik leggyakoribb tévhit

Sajnálom, hogy ezt kell mondanom, de nem tudod egyedileg megcélozni a tested egy adott pontját, hogy onnan zsírt veszíts.

Egyszerűen nem így működik a szervezet, ehelyett az egész testről fogsz arányosan zsírt veszíteni, oly módon, ahogy azt a szervezet igényli. A nőknél jellemzően a csípő és a comb a makacs terület, a férfiaknál pedig a hát alsó része és a hasizom.

5. Ha másnap nincs izomlázad, az edzés nem volt elég hatékony

Egy másik mítosz, ami valószínű örökké élni fog. Az izomlázat gyakran annak jeleként tekintik, hogy az edzés hatékony volt-e, avagy sem. Pedig valójában az izomláz csak a gyulladást és a szervezetnek a gyulladásra adott kémiai reakcióját jelzi. Ez több tényező eredménye lehet;

  • Csak most kezdtél el újra edzeni
  • Valami újat próbáltál ki
  • Rossz formában végzed a gyakorlatokat
  • Különösen kemény edzést hajtottál végre

Bár igaz, hogy az edzés mikroszkopikus szakadásokat okoz az izmokban, amelyek pihenés közben helyreállnak és újraépülnek, a szervezetnek alkalmazkodnia kell az edzésprogramhoz, és az első 1-3 edzés után már nem fogsz izomlázat tapasztalni

Hétről hétre nem szabad, hogy fájdalmas legyen az edzésed.

Remélem ezúttal is sikerült néhány dolgot tisztába tenni, folytatás következik.

Szücs Péter

Személyi edző – Speedfit

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.