Ismerjük meg először hogyan is épül fel maga a vállizom.

A vállízület az egyik legnagyobb mozgásterjedelemmel rendelkező ízületünk, a felső végtag laza, szabad mozgását teszi lehetővé. A vállízület egy gömbízület, a felkarcsont feje és a lapocka ízületi vápája alkotja, melyek egy vékony porcgyűrű segítségével kapcsolódnak egymáshoz. Speciális anatómiai felépítésnek köszönhetően bármilyen irányú mozdulatra képes.

A vállízület mozgatásáért és stabilitásáért nagy részben a környező izmok felelősek, elsősorban az ízületet körülvevő rotátorköpeny.(Amelyik gyakorlat ezt nyírja az a nyakmögül nyomás) ez nem a legajánlatosabb gyakorlat ,kezdőknek meg főleg nem. Ez a négy izomból álló köpeny minden irányból körbeveszi és stabilizálja az ízületet. három része van amit mi tulajdonképpen edzés közben használunk ,illetve amit edzeni tudunk. Az elülső, oldalsó, és a hátsó.

1. Vállból nyomás rúddal

A gyakorlat elsősorban az első és oldalsó deltaizmokat fejleszti. A  vállizmok kedvelt tömegnövelő alapgyakorlata a rúddal végzett nyomások. Ülve népszerűbb, de állva is sokan kedvelik: a stabilizációs izmokat erősíti, és az egész test gyönyörű harmóniában dolgozik. Alapgyakorlat ,mint mellnél a fekvenyomás. Végezhetjük kézi súllyal is, rúddal ,de gépen is ugyan olyan hatékony tud lenni.

2. Oldalemelés

Az oldalemelés egy izolációs gyakorlat, így megérdemli, azt a tökéletes kivitelezést, mellyel majd vállunk középső területét tökéletesen gömbölyű formára kidolgozhassuk. Értelemszerűen az oldalemelést oldalirányban kell végezni, hogy a vállunk középső területe kiélvezhesse a gyakorlat minden mozdulatát. Pontosabban: úgy emeld a súlyokat oldalra, hogy a könyököd végig a váll vonalával egy síkban mozogjon. Ezt is lehet végezni kézi súllyal ,valamint gépen is.

3. Döntött törzsű oldalemelés

A vállizom hátsó fejének egyik leggyakrabban alkalmazott izolációs gyakorlata. Kezdőknek még nem feltétlenül szükséges a vállizom hátsó részét így szeparáltan terhelni, azonban középhaladó szinten már mindenképp célszerű beiktatni egy hátsó deltára végzett gyakorlatot is az edzésprogramunkba.

Elsősorban terhelést kap: a vállizom hátsó feje, másodsoron terhelést kap: a vállizom oldalsó feje, a csuklyás izom, széles hátizom és a lapocka körüli izmok. – A mozgás során a könyökünk legyen végig enyhén hajlítva és csak a váll vonalában mozogjon. Ha túl előre engeded a súlyt, akkor a váll elülső része veszi át a terhelést, de ha túlzottan hátraviszed a karod, akkor pedig a háti szakasz fog erőteljesebben dolgozni. Tudjuk ülve padon, állva döntött törzzsel szintén kézi súllyal végezni, valamint gépen, és csigán is.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.