Diéta alatt tényleg annyi friss gyümölcsöt lehet enni, amennyit csak akarunk? Sajnos nem! A friss gyümölcs ugyan egészséges táplálék, amely vitaminokkal és antioxidánsokkal van tele; de ne felejtsük, hogy tartalmaz kalóriát és szénhidrátot.

Ez két olyan fontos tényező, amely megállíthatja a súlycsökkenés haladását, ha figyelmen kívül hagyjuk. A gyümölcsök nagyon tápláló ételek, amelyet be kell vonni a kiegyensúlyozott étrendbe, de eljön az idő, amikor csökkenteni kell a cukortartalmuk miatt.

Miért van szükség a gyümölcsökre az étrendünkben?

A legtöbb gyümölcsben lévő szénhidrátoknak nincs nagyon kiemelkedő hatása a vércukorszintre, mivel a legtöbb alacsony glikémiás indexel rendelkezik. A gyümölcsök fontos tulajdonsága, hogy jelentős adag rostot szolgáltathatnak az étrendünkbe, amely köztudottan lelassítja az emésztést és tovább fogjuk jóllakottnak érezni magunkat. (Például egy csésze málna 8 gramm rostot tartalmaz.)

A gyümölcsöknek számos egyéb pozitív hatása van a szervezetünkre, mint például a fekete áfonya; amely nagyon jó antioxidáns forrás, melyek hozzájárulhatnak a vérnyomás csökkentéséhez, az oxidatív stressz leküzdéséhez, és csökkenthetik a rák és más betegségek kockázatát.

A gyümölcsöknek számos előnye van, amelyek indokolttá teszik, hogy a táplálkozásban alapvetőek legyenek; de mi a helyzet az állítólagos sötét oldalukkal?

Miért akadályozhatja a gyümölcs a fogyást?

A gyümölcsben magas az egyszerű cukor-fruktóz tartalom, ami a fő oka annak, hogy sok ember, akik próbálnak lefogyni vagy csökkenteni a cukorbevitelüket, eltávolítják azt étrendjükből. A glükóztól eltérően, a leggyakoribb egyszerű cukor, amelyet az izmokra, az agyra és más szervekre küldnek energia felhasználás céljából. A fruktózt csak a máj dolgozza fel.

Ez miért olyan rossz?

Ha májának elegendő energiája van, akkor nagyobb a valószínűsége annak, hogy máj újracsomagolja a felesleges gyümölcscukor-mennyiséget zsírként, és ezzel későbbi felhasználás céljából megtakarítja. Noha ez egy biokémiai igazság, de derékvonalára gyakorolt hatása jelentős.

Relevánsabb okok, amelyek miatt a gyümölcsnek nem szabad adni az „enni, amennyit csak akar” címkét: ha fogyni próbálunk, a kalória és a szénhidrát számít. Egy banán 100 kalóriát és 27 gramm szénhidrátot tartalmaz. Egy alma 115 kalóriát és 30 gramm szénhidrátot tartalmazhat.

A szénhidrátbevitel korlátozása napi 100 grammra általános célpont az emberek számára, akik mérsékelten szénhidrát-korlátozott megközelítést alkalmaznak a fogyáshoz. Ebben az esetben két banán és egy alma fogyasztása a szénhidrátbevitel 84%-át teszi ki az egész napra.

Még akkor is, ha napi 1800 kalóriát eszel, és ezeknek a kalóriáknak 40%-át szénhidrátokból adják, két banán és egy alma az adott nap szénhidrátjainak 46%-át teszi ki. Könnyű egyszerre 100 gramm szénhidrátot enni gyümölcsből, és ha úgy kezeljük, mintha nem lenne kalóriaértékük, akkor tudatlanul akár 400 extra kalóriamennyiséget eszünk naponta.

Tippek az egészséges testsúly fenntartásához:

Összpontosítsunk a bogyós gyümölcsökre, mert kevesebb a kalória és szénhidrát tartalmuk, mint pl: málna, áfonya, eper, ribizli, szeder, citrom, kivi, klementin.

Mérsékelten fogyasszunk a gyümölcsökből, de törekedjünk arra, hogy minél több zöldséget együnk. A gyümölcsök jók, de a zöldségeknek, különösen a zöld leveleseknek magas a klorofill tartalmuk, mely immunerősítő, véd a rákkal szemben, fiatalon tart és fogyaszt.

Vonjuk ki étrendünkből az egyszerű finomított szénhidrátokat, helyette fogyasszunk összetett szénhidrátokat, melyek jó hatással vannak a vércukorszintre, nem emelik meg hirtelen, így tovább tart a jóllakottság érzése.

Írta:

Szabó Judit

személyi edző

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.