A legnehezebb edzés is csak akkor térül meg, ha az étrended is megfelelő. Felfedjük, hogy mely ételeket érdemes enned edzés után – és melyeket jobb elkerülni.

Ha maximális sikert szeretnél elérni a sportban, akkor nemcsak új edzésingereket kell rendszeresen beállítanod, hanem optimálisan össze kell hangolnod étrended az edzésterveddel. Függetlenül attól, hogy a fogyás, a zsírégetés vagy az izomépítés a prioritásod: Különösen az edzés utáni idő határozza meg, hogy a pumpálás és az izzadás mennyire volt hatékony. Edzés után a megfelelő ételekkel a lehető legtöbbet hozhatod ki magadból.

Enned kell egyáltalán valamit edzés után?

Igen, abszolút! Még akkor is, ha fogyni készülsz. Ezen a ponton a testednek nincsenek már fontos és szükséges tápanyagai, ezért ezekkel gyorsan el kell látnod, hogy újra megfelelően működhessen. Ha edzés után nem eszel semmit, akkor előbb-utóbb az izmok elvesztését kockáztathatod.

Milyen tápanyagokra van szüksége a testednek edzés után?

Különösen a kezdőket gyakran elárasztja a téma, majd gyorsan rossz ételekhez folyamodnak. Felfedjük, hogy a három makro tápanyag – fehérje, zsír és szénhidrát – közül melyikre van szüksége a szervezetnek legsürgősebben.

1. A szénhidrátok megakadályozzák az izmok lebontását.

Edzés közben a tested energiát merít az izmok glikogénkészleteiből. A glikogén a glükóz (egyszerű cukor) tárolási formája, és mind az izomsejtekben, mind a májban is tárolódik. Különösen egy kemény kardióedzés után fontos a glükózkészletek gyors feltöltése – és erre a szénhidrát ideális. Mivel a szénhidrátok alapvetően nem mások, mint a cukrok. Ha a testnek elegendő szénhidrátja van edzés után, a regeneráció is felgyorsul.

Ha a testmozgás után megtagadod szervezeted szénhidrátellátását, aktiválod az úgynevezett glükoneogenezist. Ezen anyagcsere-folyamat révén a szervezet szükségszerűen megpróbál új glükózt előállítani, például aminosavak (fehérje építőelemek) segítségével. A probléma: Ha nincs glükóz energiaforrásként, akkor a test a legrosszabb esetben az izmokból kapja meg a szükséges „anyagot”. Ez pedig izomvesztést jelent.

Az, hogy mennyire merülnek ki glikogénkészleteid, az edzésedtől függ: Az állóképességi sportolóknak kell a legtöbb szénhidrátot pótolniuk, mert sok energiát égetnek el. Az erősportolók ritkán lépik túl glükózkészleteik határait edzés közben, és kisebb készletre is van szükségük.

Az (édes) burgonya, a teljes kiőrlésű rizs és -tészta, valamint a quinoa és a gyümölcsök többek között szénhidrátban gazdag ételek, amelyekkel gyorsan feltöltheted raktáraidat

2. Fehérje az izomépítéshez és a regenerációhoz.

Izmaidnak jó adag fehérjére van szükségük, különösen az erőedzések után, ezért az edzés utáni étrended kapcsán különös figyelmet kell fordítanod a fehérjében gazdag ételekre. Izmaid fehérjékből állnak, pontosabban a fehérje építőköveiből, az aminosavakból. A szervezet saját fehérjét állít elő az élelmiszer-fehérjéből (amelyet technikai szakzsargonban fehérje-bioszintézisnek is neveznek), amelyet ezután felhasznál például új izomrostok felépítésére.

De edzés után a fehérjében gazdag ételek nemcsak az izomnövekedést, hanem a regenerációt is elősegítik, mert az izmokban (az edzés során) keletkezett mikrorepedéseket sürgősen orvosolni kell az edzés után. Az edzés után például, egyből fehérjét vehetsz fel fehérjeturmix formájában. Ízesítheted friss gyümölcsökkel is, amelyek gyors szénhidrátokat is biztosítanak. Minél többet és intenzívebben sportolsz, annál több fehérjére van szükséged edzés után. Körülbelül 20-30 gramm fehérje is kellhet, egy kemény terhelés után. Fehérje turmixszal ez a mennyiség gyorsan elérhető.

A baromfimell, a marhahús, a túró és az alacsony zsírtartalmú túró, valamint a hüvelyesek, a tonhal és a tojás ideálisak edzés után.

3. A zsírok optimalizálják a fehérjék felszívódását.

Az edzés után támaszkodnod kell könnyen emészthető tápanyagokra, például gyors szénhidrátokra és kiváló minőségű fehérjékre. A magas zsírtartalmú ételek viszont növelik az étel gyomorban tartózkodásának idejét. Ezért az edzés előtt elfogyasztott ételeknek zsírszegényeknek kell lenniük, különben nehéz lesz a gyomrod a testmozgás során. Edzés után mérsékelten fogyaszthatsz zsírt, lehetőleg fehérjében gazdag, alacsony zsírtartalmú ételekben, például baromfival vagy alacsony zsírtartalmú túróval együtt.

10 receptötlet az edzés utáni étkezéshez:

  • Rizs baromfival és zöldségekkel
  • Rántotta vagy omlett zöldségekkel
  • Darált hús rizzsel és vesebabbal
  • Édes burgonya baromfival és zöldségekkel
  • Túrós tonhalkonzerv
  • Lazacfilé rizzsel
  • Héjában sült burgonya túróval
  • Saláta tonhallal és teljes kiőrlésű kenyérrel
  • Zabpehely alacsony zsírtartalmú túróval és gyümölcsökkel
  • Zabpehely tejsavófehérjével turmixolva

Mikor a legjobb idő enned edzés után?

Az edzés után közvetlenül – akár 30 percig – elfogyaszthatod az első, kis fitnesz snackedet, például turmix, alacsony zsírtartalmú túró vagy gyümölcsös túró formájában. Legkésőbb 2 órával később azonban eljött az ideje az edzés utáni megfelelő étkezésnek, amely szénhidrátokban és/vagy fehérjékben gazdag ételekből áll. Az edzés után a szervezetbe juttatott energia körülbelül 60 százalékának szénhidrátból kell állnia, hogy az edzés után gyorsan feltölthesd az energiaraktárakat.

Következtetés: az optimális tápanyagellátás a legjobb, a sportsiker érdekében. Ha étrended is megfelelő, hosszú távon csak akkor tudsz hatékonyan izomzatot építeni és zsírt égetni. Az edzés utáni jó étkezések titka: egészséges, gyorsan emészthető szénhidrátok, amelyek gyorsan (újra) ellátják a tested energiával, kiváló minőségű fehérjével kombinálva.

Jobb ételekkel, jó edzést kívánunk!

SPEEDFIT – Fitnesz Mindenkinek

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.