Ma már minden amatőr sportoló tudja, hogy kardiózni kell. Biztosan te is tisztában vagy a szükségességével, de azért néha szeretnéd megúszni. Igaz?

Sokszor kardiónak nevezünk mindent, amit kardiogépeken csinálunk, legyen az biciklizés, ellipszis, lépcsőzés, taposás vagy futópad. Ez a megállapítás azonban helytelen, hiszen nagyon sok esetben aerob mozgást végzünk kardió helyett.

Kardió vagy aerob mozgás?

Azt, hogy mi a kardiovaszkuláris és mi aerob, elsősorban (és legkönnyebben) az intenzitás alapján határolhatjuk be. Fontos, hogy az adott mozgás mennyire emeli meg a pulzusszámot, és egyénileg az az emelkedés melyik tartományban van. Ez mindenkinél kiszámolható, de általánosságban 120-130 ütés/perc közé estik az aerob tartomány (van, akinél ez 140 ütés is lehet), efölött pedig kardióról beszélünk.

Annak meghatározására, hogy pontosan mennyi oxigént használ a szervezet az adott tevékenység közben, vannak orvosi mérések, eszközök, de ez leginkább csak élsportolóknál és egyes betegségeknél lehet kiemelkedően fontos. Az aerob tehát egy mérsékelt intenzitású mozgásforma, amely során lassabb, kiegyensúlyozottabb a zsírégetés, energiáért nem az izmok glikogénraktárait használja, és minimális izomvesztéssel jár. A kardió intenzívebb mozgásforma, amelynél gyorsabb, fokozottabb a zsír és glikogénégetés, és az izmok glikogénraktárait használja, valamint gyorsabb állóképesség növeléssel jár. Szinte mindegy, hogy aerob vagy kardiomozgást végzünk-e, az egészségre gyakorolt hatása pozitív lesz, amennyiben helyesen van meghatározva az intenzitás.

Jótékony hatások.

Javítja a szív és érrendszer általános állapotát, kisebb eséllyel képződnek plakkok az erek falán, és javítja a sejtek oxigénfelvevő képességét, ezzel az egész testet frissíti, az élettani folyamatok minden szinten javulnak. – Csökkenti a vérnyomást, valamint a szívkatasztrófa vagy más szív és érrendszeri elégtelenség kialakulásának, bekövetkeztének esélyét. –Növeli a tüdőkapacitást, kondicionálja a légzőrendszert. Helyes intenzitású edzéssel akár az asztma tünetei is jelentősen csökkenthetők. – A jobb keringés lassítja a sejtek elhalását is, ami különösen fontos az agyi szövetek esetében.

Nemcsak az általános öregedési folyamatokat lassítja, de kimutatták, hogy a több kardiomozgást végző embereknél kisebb eséllyel jelentkeznek a demencia tünetei is. –Erősíti az immunrendszert. – Javítja a szervezet inzulinfelvevő képességét, ezzel alacsonyabban tartja a vércukorszintet, segít az izmoknak a hasznosításban, és általánosságban is több kalóriát éget a szervezet.- Csökkenti a vérben található kortizol, azaz stresszhormon szintjén, ezzel is gátolva a szervezet kimerülését, fokozott elhasználódását, hiszen tudjuk, hogy a megemelkedett kortizolszint bizony nagyban hozzájárul a gyorsabb öregedéshez. –A mentális egészséghez különösen sokat tesz hozzá, hogy kardiózás közben dopamin és szerotonin hormonok szabadulnak fel, amelyeket a köznyelvben boldogsághormonoknak hívunk, és elégedettséget, kiegyensúlyozottság érzést biztosítanak.

Ritkábban szólunk a noradrenalin nevű hormonról, ami szintén a kardió hatására fokozottan termelődik szervezetünkben, így általánosságban üdébbek, frissebbek, élénkebbek leszünk, könnyebben koncentrálunk. –A gyorsabb keringésnek és az izmok jobb oxigénellátottságának köszönhetően gyorsabban regenerálódnak azok, akik rendszeresen kardióznak.

Forrás:dietaesfitnsz, budipopi

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.