Olyan érzésed van, hogy az anyagcseréd csak takaréklángon működik? Megmutatjuk, hogyan kapcsolj zsírégető üzemmódba, és fogyj gyorsabban.

Ha a testsúlyról és a kívánt alakról beszélünk, nem mindig csak arról van szó, hogy mennyit eszel. Attól is függ, hogy a szervezet milyen gyorsan és hatékonyan hasznosítja a táplálékot. Az anyagcsere döntő szerepet játszik ebben. Az elfogyasztott ételek egyes összetevőit, például a zsírokat és a szénhidrátokat, amelyek a szervezet számára energiaforrásként szolgálnak, metabolizálja.

Mindenkinek más az anyagcseréje. Igazságtalan, nem igaz? Mert míg az úgynevezett „jó ételhasznosítók” látszólag azt ehetnek, amit csak akarnak, addig a „rossz ételhasznosítók” nagyon könnyen híznak. Itt megtudhatod, hogy melyik anyagcsere-típusba tartozol és mennyire jól hasznosítod az élelmiszereket. Még ha lassú is az anyagcseréd, vannak dolgok, amiket megtehetsz a felpörgetése érdekében.

Mitől függ az anyagcsere működése?

A gyors anyagcsere természetesen különösen előnyös, ha fogyni vagy legalábbis megtartani akarjuk a súlyunkat. Az életkor, a nem és a táplálkozás azonban meghatározza, hogy mennyire hatékonyak az anyagcsere-folyamatok a szervezetben.

Egy dolog biztos: minél többet metabolizálsz, azaz égetsz, annál hamarabb potyognak le a kilók. És minél kevésbé akadályozod ezt a folyamatot, annál kevésbé lesz megerőltető a fogyási projekted. Az anyagcsere-játék legismertebb „fékeit” itt gyűjtöttük össze neked.

Gyakran arról van szó, hogy túl sokat vagy túl keveset eszel, de a táplálékbevitel időzítése is szerepet játszik. De mindenekelőtt: függetlenül attól, hogy milyenek az anyagcsere kiinduló feltételei, egy dolog mindig előrébb visz: a mozgás!

Hogyan fokozhatod az anyagcserédet?       

Ha lassú az anyagcseréd, nem kell beletörődnöd a sorsodba. Okozhatják bizonyos ételek vagy szokások, amelyek öntudatlanul is lassítják az anyagcserét. Ahhoz, hogy felpörgesd, kerüld a mindennapjaidban a felesleges folyamatokat amik megbénítják azt:

1. Építs be több fehérjét az étrendedbe.

Fehérjében gazdag ételek anyagcsere-fokozók. Hogy miért? A szervezetednek rengeteg energiát kell ráfordítania arra, hogy a fehérjéket alkotóelemeikre, az aminosavakra bontsa. A szénhidrátok és zsírok anyagcseréje sokkal kevesebb energiát igényel. A fehérje emellett hosszú ideig jóllakat, mert sokáig a gyomorban marad, és így megakadályozza a sóvárgást.

A fehérje szabályozza a vércukorszintet is, így az nem kerül hullámvasútra az ingadozó inzulinszint miatt. Ez egy újabb plusz, mert az inzulin hormon megbéníthatja a zsírégetést.

Tanulmányok azt is kimutatták, hogy a magas fehérjetartalmú étrend segít a fogyásban.

Az anyagcserédet hatékonyan serkenti a tojás, a hal és a hús, a tofu és a hüvelyesek fogyasztása. A legegyszerűbben úgy tudod a megfelelő ételeket fogyasztani, ha beépíted őket egy fix étrendbe.

2. Fogyassz kevesebb cukrot (lelassítja az anyagcserédet).

Mindenki tudja, hogy a cukor egészségtelen és nem segít a fogyásban. Az ok: az olyan cukorbombák, mint az üdítők és az édességek lelassítják az anyagcserédet. Egy csomag gumicukor elfogyasztása után a testedet szó szerint elárasztja a cukor, és a vércukorszinted gyorsan megemelkedik.

A hasnyálmirigy ekkor inzulint szabadít fel. A hormon gondoskodik arról, hogy a vérből a cukor eljusson a sejtekbe, ahol szükség van rá. A folyamat során előfordulhat, hogy a hasnyálmirigy egy kicsit „túllő a célon”, és végül túl kevés cukor marad a vérben. Az eredmény: hipoglikémia. A koncentráció és a teljesítmény csökken, sóvárgás a következmény.

A fehér háztartási cukor helyett használhatsz természetes édesítőszereket, például juharszirupot vagy agavészirupot. Az aszalt datolya például jó édes nasi az étkezések között.

Tipp: Az eritrit , ideális az ételek cukormentes édesítésére. Míg a juharszirup, a méz és társai végső soron csak egészséges „cukrok”, addig az eritrit nem tartalmaz kalóriát, cukrot, így nincs hatással a vércukorszintre. Ez teszi a megújuló alapanyagokból készült természetes terméket tökéletessé a cukorbetegek számára, de mindazok számára is, akik tudatosan étkeznek és csökkenteni szeretnék a cukorfogyasztásukat.

3. Étkezz napközben rendszeresen

Ne mondj le a vacsoráról, ha fogyni szeretnél. Ha lemondasz róla, könnyen éhségérzet gyötörhet és előbb vagy utóbb el fogsz kezdeni nassolni. Ráadásul a tanulmányok nem meggyőzőek, így a vacsora kihagyásának nincs egyértelműen bizonyított pozitív hatása a fogyásra.

A szervezeted a létfontosságú anyagcsere-folyamatok fenntartásához a rendszeres tápanyag-, például szénhidrát- és fehérjebevitelre szorul. Ha megtagadod tőle ezt a „feltöltődést”, és túl kevés kalóriával látod el, akkor takarékos üzemmódba kapcsol. Különösen, ha este edzel, nem szabad kihagynod az edzés utáni étkezést.

A szervezetednek reggel is elegendő energiához kell jutnia, hiszen a raktáraid az éjszaka folyamán kiürülnek. Az egészséges reggeli elengedhetetlen. Válassz lehetőleg jó minőségű fehérjék (pl. tojás, joghurt vagy túró) és összetett szénhidrátok kombinációjából, teljes kiőrlésű kenyér vagy zabpehely formájában. Legalább 2 órával a felkelés után reggelizz, hogy felpörgesd az anyagcserédet. Kivétel: Ha időszakos böjtöt követsz, másképp is összehangolhatod az étkezéseidet. A lényeg itt is az, hogy a hosszabb szünetek ellenére összességében elegendő tápanyagot fogyassz.

4. Mozogj többet

A hosszú ideig tartó ülés és általában a kevés mozgás a legrosszabb amit tehetsz. A szervezet ezekben az időkben kikapcsolja az aktivitási üzemmódot, és az anyagcsere lelassul. Ennek következtében az izmok kevesebb kalóriát égetnek el, és gyorsabban hízol. A megoldás a mozgás!

A testmozgás a legjobb és leghatékonyabb módja a lassú anyagcsere serkentésének, ahogyan azt a tanulmányok is bizonyítják. Az erő- és állóképességi edzés keveréke a legidelálisabb. Nemcsak zsírt égethetsz, hanem egyúttal izmot is építhetsz. Az izmok előnye, hogy nyugalmi állapotban is energiát fogyasztanak. A több izom növeli az anyagcserét.

5. Mindig igyál elegendő vizet

Hihetetlen, de igaz: a tested körülbelül 70 százalékban vízből áll. E folyékony üzemanyag nélkül szinte semmi sem működik a szervezetedben, hiszen a vízre számos létfontosságú anyagcsere-folyamathoz van szükség.

Ha azonban túl kevés vizet iszol, automatikusan lelassítod az anyagcserédet, ami aztán a vízhiány miatt alacsony fordulatszámon működik. Gondolj csak az emésztésedre: a víz nagyon felpörgeti azt, víz nélkül fennáll a székrekedés veszélye. Egy tanulmány szerint, ha üdítők helyett vizet iszol étkezés közben, az segít a fogyásban.

Mennyi vizet kell naponta inni? 30-40 ml víz testsúlykilogrammonként. Példa: ha Te 60 kiló vagy, akkor átlagosan napi 2,1 liter víz (vagy 1,8-2,4 l) az ideális számodra. Nyáron és ha sokat sportolsz, a folyadékszükségleted még jobban megnő.

6. Igyál kevesebb alkoholt

Ha szeretnél leadni néhány kilót, a legjobb, ha kerülöd az alkoholt. Ennek több oka is van: Az alkohol egy igazi kalóriabomba. Például egy pohár (0,2 l) vörösbor körülbelül 170 kcal, egy pohár (0,2 l) pezsgő 160 kcal. Elég sok, nem igaz? Még rosszabbak a koktélok és a long drinkek, mint a Caipirinha vagy a Cuba Libre.

Ráadásul az alkohol tényleg leállítja az anyagcserét. Egy pohár bor után a szervezeted elsősorban az alkohol lebontásával van elfoglalva. Eközben a szénhidrát- és a zsíranyagcsere szinte teljesen leáll. A pezsgőben és társaiban lévő cukor miatt az inzulinszinted is gyorsan emelkedik, majd még gyorsabban esik vissza. Más szóval, az anyagcseréd az alkohol hatására lelassul, és a zsírégetés is szünetel.

7. Mondj le az egészségtelen ételekről

A hamburger és a sült krumpli nem csak rengeteg kalóriát tartalmaz, de a szervezeted alig tud hasznos tápanyagokat hasznosítani belőlük. Hiába keresed a létfontosságú vitaminokat, rostokat és egyéb tápanyagokat. Amit viszont találsz, azok mindenféle adalékanyagok, valamint sok egészségtelen, telített zsírsav. A zsírok gátolják az anyagcserét, és lassúvá és lomhává teszik az emésztést. Még rosszabbak az úgynevezett transzzsírok, amelyeket például az olajban való sütés során állítanak elő. Tanulmányok szerint ezek növelik a vérzsírszintet, emelik a koleszterinszintet, és még a rák kockázatát is.

Nem véletlenül mondják a gyorséttermekre, hogy tele vannak „üres kalóriákkal”, hiszen a zsíros ételek igazi kalóriabombák, amelyekből a szervezet aligha profitál. Bizonyára észrevetted már, hogy a hamburgerek és hasonlók csak rövid időre laktatnak. Általában nagyon hamar újra megéhezel, ezért jobb, ha csak különleges alkalmakkor és mértékkel fogyasztasz gyorséttermi ételeket. Az anyagcseréd meg fogja köszönni!

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.