A tudomány szerint a fizikailag aktívabb emberek bélrendszere általában egészségesebb, ami támogatja az immunrendszer, az emésztés és még a hangulat épségét is.

A beleink belső részében található a bélmikrobiom, amely mikroorganizmusok trillióinak ad otthont, beleértve a baktériumokat, vírusokat, gombákat és más mikrobákat. A kutatók azt mondják, hogy még csak most kezdik megérteni mindazt, ahogyan a biodiverz bélrendszerünk hatással van az egészségünkre. Az eddigi bizonyítékok arra utalnak, hogy a bélrendszerünkben élő mikroorganizmusok, ha változatosak és egészségesek, segíthetik az emésztést, szabályozhatják az immunrendszerünket, védelmet nyújthatnak bizonyos betegségek ellen, és fokozhatják a hangulatot.

Rengeteg adat utal arra, hogy a testmozgás is része az egyenletnek.

Sok minden történik, amikor sportolunk – több oxigén jut az agyunkba és a véráramba, a testhőmérsékletünk emelkedik, és a véráramlásunk is átrendeződik. A kutatók gyanítják, hogy ezek a körülmények kiválóan alkalmasak a mikrobiomunkban lévő baktériumok virágzására, bár a pontos mechanizmusok még ismeretlenek.

A testmozgás fontos változásokat okoz, amelyek segítik a bélmikrobák virágzását és átalakulását, és ezzel egyidejűleg olyan molekulákhoz jutunk, amelyeket a szervezetünk hasznosítani tud.

Ez azt jelenti, hogy a rendszeres testmozgás segíthet az egészséges bélrendszer támogatásában ⎯ és még több kutatás utal arra, hogy az egészségesebb bélrendszer a jobb teljesítményhez is köthető.

A tudomány szerint a testmozgás hozzájárul az egészséges bélrendszerhez

Dióhéjban összefoglalva, a bélrendszerünkben található legtöbb baktérium szimbiózisban áll a testünkkel, ami azt jelenti, hogy támogatják a test működését, a testünk pedig támogatja ezeknek a mikroorganizmusoknak az egészségét és növekedését. Vitaminokat, zsírsavakat és aminosavakat termelnek, amelyeket olyan dolgokhoz használunk, mint az immunrendszer működése, az emésztés, a hangulatszabályozás és még sok más.

A rendszeres testmozgás felgyorsítja a folyamatot, növeli a bélben lévő különböző mikrobafajokat, és a baktériumok virágzására ösztönöz. És egyre több kutatás utal arra, hogy a testmozgás valóban elősegíti a változatos bélmikrobiom kialakulását.

5 módja annak, hogy bélbaráttá tedd a testedzésedet

1.Fókuszálj a kardióra

Egyelőre a kutatások, amelyek a testmozgást a bélrendszer jobb egészségével kapcsolják össze, az aerob edzésre összpontosítanak, és kevésbé az ellenállásos edzésre, például a súlyzós edzésre. Ez nem jelenti azt, hogy a vasak pumpálása nem segít a bélrendszer egészségén, csak a tudományos közösség még nem vizsgálta ezt a területet.

A fent említett tanulmány résztvevői heti három napon 30-60 percig aerob vagy kardiovaszkuláris edzést (például kocogást vagy kerékpározást) végeztek a maximális pulzusszámuk 60 százalékának megfelelő célpulzusszámon, a 75 százalékos pulzusszámig dolgozva. 60 százalékos pulzusnál már kényelmesen kell tudni beszélgetni és szabályos légzést fenntartani, míg a 75 százalékot „erőteljes edzésnek” minősítik, ahol már izzadni lehet, és a légzés felgyorsul, mondja Cook.

Más gyakorlatok, például az evezés, az úszás vagy az ugrálás is módot adnak a kardioedzésre.

2. Légy következetes

Ahhoz, hogy a bélrendszeredben a jó mikrobák termelődését fenntartsd, folyamatosan edzened kell, és ezt az általános életmódod részévé kell tenned.

A következetesség az első számú, mert elveszítheted a jótékony hatásokat, ha nem edzel folyamatosan.

Ahogyan az állóképességedet is elveszíted, ha néhány hétre abbahagyod a futást, úgy a bélmikrobiomod is elveszíti a jó mikrobák termelését, ha abbahagyod az edzést.

3. Kezdje kicsiben

Ha a nulláról indulsz, és nem vagy hozzászokva az edzéshez, Valentino szerint fokozatosan kezdj bele. „Ne menj a kanapéról a maratonra” – figyelmeztet. Először is, nem akarsz sérüléseket, és hosszú távú szokást szeretnél kialakítani.

4. Menj a szabadba

A természetben való tartózkodás növeli a változatos ökoszisztémáknak és a bennük lévő baktériumoknak való kitettségünket. Ha a szabadban vagyunk, egy parkban vagy az óceán mentén futunk, nagyon változatos baktériumközösségeket lélegzünk be, amelyek a levegőben vannak.

Egy finn tanulmány szerint a szabadban, az erdő talaján, a földben, a növények és virágok között játszó gyermekek bélmikrobiomja gazdagabb és változatosabb volt, és immunrendszerük kevésbé gyulladásos, mint a városi óvodában élő társaiké.

5. Ne feledkezzünk meg a táplálkozásról

Az, hogy mit teszel a tányérodra naponta, ugyanolyan hatással van a bélrendszered egészségére, mint a testedzésed. Mielőtt bevásárolni és étkezést tervezel, vedd figyelembe: a bélmikrobiom szereti az erjesztett ételeket, amelyek tele vannak baktériumokkal és élesztővel. Ilyenek például:

  • Joghurt
  • Kefir
  • Kombucha
  •  Miso
  • Savanyú káposzta
  • Kimchi
Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.