Elérkezett a nyár, és ezzel együtt a strandszezon is. Sokan gondolnak úgy erre az időszakra, hogy mielőtt indulnának nyaralni, ”gyorsan” akarnak eredményeket látni testükön.

Sajnos sokan gondolnak úgy erre az időszakra, hogy mielőtt indulnának nyaralni,”gyorsan” akarnak felszedni egy kis izmot illetve leadni pár plusz fölösleges kilót.

Ám, tudjuk nem ilyen egyszerű, sőt ez a nézet és gondolkodásmód rengeteg egészségügyi problémát hordozhat magával. Ezek közül az egyik a túledzés és tünetei lehetnek.

Sokszor észre sem vesszük, és már benne is vagyunk ebben az ördögi körben, amit saját magunk túlhajszoltságával generálunk.

Mikor és mitől alakul ki túledzés?

Vegyünk példának egy átlag nem vagy nagyon keveset sportoló embert. Elhatározza magát, hogy megszabadul 5-10 kg tól 1-1,5 hónap alatt, ráadásul étkezési stratégiának a NEM evést választja, mert gondolja így hamarabb eléri a célját. Itt szögezném le, ha nem eszel vagy nagyon keveset illetve a napi alapanyagcsere szükségleted alatt fogyasztasz rendszeresen, akkor a szervezeted tartalékolni kezd és lelassul az anyagcseréd. Amikor újra nagyobb mennyiségű ételhez jut a szervezeted piszok módon elkezd tartalékolni, ami épp a céljaid ellen szól majd. Optimális esetben egy rendszeres, felépített étkezési stratégiát kell alkotni mely, tartalmaz minden olyan tápanyagot mely fenntartja az szervezet egyensúlyát és beindítja a súlycsökkenést.

Az étkezés mellett az edzés gyakoriságáról is beszélni kell. Általában a „gyors siker” eléréséhez a sportoló vendég heti 7 alkalmat és 2-3 órát gondol megfelelőnek, amit igyekszik 120%-osan végrehajtani. Kb 2-3 hét és ilyen „étkezés” és „edzés” mellett akár teljes kiégés, sérülések, betegségek léphetnek fel. Jó esetben „csak” túledzettség lesz a történet vége.

A túledzettség tünetei: Az első és legfontosabb a teljesítménycsökkenés, ami által későbbiekben, ha tovább folytatjuk a sanyargatást és a túlvezérelt edzéseket hozhat még: alultápláltságot, vérszegénységet, betegséget, fertőzéseket, sérüléseket.

Ezek közül gyakoribb a vérszegénység és az alultápláltság. A vérszegénységet viszonylag könnyen lehet kezelni B 12 vitamin bevitelével. Az alultápláltság a fent említett NEM evésből fakad, melyet saját magunknak köszönhetünk. Az edzést párosítjuk az éhezéssel, így rövid időn belül megtörténik a baj.

A megoldás az, ha fokozatosan növeled az edzésterhelést, és egy tartható diétával próbálod magadról leépíteni azt, amit az évek alatt felszedtél. Egészséges keretek közt ez soha nem lesz gyors folyamat, ezért szükséges időben elkezdeni az edzéseket és a diétát.

Nagy Richárd

Személyi edző

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.