A banán évtizedek óta stabil tagja az emberek étrendjének. Könnyen elérhető, olcsó, finom, gyorsan fogyasztható, nem kell hozzá evőeszköz, és még egészségesnek is tűnik. De akkor miért van az, hogy egyre több diétás cikkben, TikTok-videóban és influenszer posztban szerepel negatív fényben?
A közösségi médiában sokan állítják, hogy a banán hizlal. Mások pedig épp az ellenkezőjét mondják: hogy ez a gyümölcs szuper társ a fogyásban. A vita évek óta tart, és a legtöbben már azt sem tudják, kinek higgyenek.
Most végre tiszta vizet öntünk a pohárba – illetve a turmixgépbe.
Kalóriák, cukrok és szénhidrátok – ijesztőnek hangzik?
Ha megvizsgáljuk a számokat, egy közepes méretű banán (kb. 120 gramm) 105 kalóriát tartalmaz. Ez nagyjából annyi, mint egy kis szelet kenyér. Szénhidráttartalma kb. 27 gramm, ebből körülbelül 14 gramm természetes cukor.
Ez soknak tűnhet, különösen, ha almához (kb. 60 kcal/csésze) vagy eperhez (50 kcal/csésze) hasonlítjuk. Viszont a banán nem csak cukorból áll. Tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal és rosttal, ami jelentősen megváltoztatja a hatását a szervezetre.
A test nem csak számológép
Sokan úgy gondolják, hogy a fogyás egyszerű matek: egyél kevesebb kalóriát, mint amennyit elégetsz, és máris fogysz. Ez részben igaz, de a test nem számológép. Az, hogy egy adott étel hány kalóriát tartalmaz, nem minden.
A banán például magas rosttartalma miatt lassabban szívódik fel, így tovább tart a jóllakottság érzése. Ez segíthet abban, hogy ne nassolj össze-vissza egész nap. Vagyis lehet, hogy egy banán több kalóriát tartalmaz, mint pár szem eper, de cserébe később éhezel meg.
A rostok szuperképessége
A banánban lévő rostok – főleg az úgynevezett rezisztens keményítő – igazi szuperhős. Ezek a rostok nem szívódnak fel teljesen a vékonybélben, így eljutnak a vastagbélbe, ahol jó hatással vannak az emésztésre, sőt a bélflórádra is.
Ezek a rostok lelassítják a cukor felszívódását, így a vércukorszinted nem ugrik meg hirtelen. Ez különösen fontos azoknak, akik fogyni szeretnének vagy figyelnek az inzulinszintjükre.
Egy szó mint száz: a rost nem ellenség. A banán pedig bőven tartalmaz belőle.
Mikor, mennyit, hogyan?
Sok múlik azon, hogyan illeszted be a banánt az étrendedbe. Ha reggelire megeszel egyet egy kis zabpehellyel, akkor az egy jó választás. Viszont ha este 10-kor, chips után kapod be desszertként, akkor nem biztos, hogy jót teszel magadnak.
A banán nem önmagában hizlal vagy fogyaszt – az számít, milyen étrendbe és életmódba kerül bele. Gondolkodj hosszú távon, ne egyetlen falatban.
Banán edzés előtt vagy után? Igen!
A banán az egyik legjobb természetes energiaforrás, főleg edzés előtt vagy után. Tele van káliummal és magnéziummal, amik segítenek az izmok működésében és regenerálódásában, ráadásul gyorsan felszívódó szénhidrátot biztosít, ami különösen hasznos lehet, ha mozgás előtt kell egy kis “üzemanyag”.
Sok sportoló edzés előtt eszik egy banánt, majd utána egy fehérjeturmixot. Ez nem hizlalás, hanem okos tápanyagbevitel.
A zöld banán a titkos fogyókúrás fegyver?
Kevesen tudják, de a zöld, kevésbé érett banán még több rezisztens keményítőt tartalmaz, ami segíthet a fogyásban. Bár kevésbé édes és keményebb, az emésztésednek és vércukorszintednek sokkal jobbat tesz.
Ha nem zavar az enyhén “lisztes” állag, próbáld ki smoothie-ban vagy zabkásában – észre sem veszed, de a tested megköszöni.
Banános mítoszok, amiket jobb elfelejteni
- “A banán olyan, mint egy cukorka.”
Ez nem igaz. A banán természetes cukrot tartalmaz, rostokkal és tápanyagokkal együtt. A cukorka csak cukor. - “Aki fogyni akar, ne egyen banánt.”
Sokkal fontosabb, hogy összességében mit és mennyit eszel. Egy banán egy kiegyensúlyozott étrendben teljesen belefér. - “Banán csak reggel ehető.”
Ez sincs kőbe vésve. Edzés után délután vagy akár este is beilleszthető – csak figyelj a napi teljes energiabeviteledre.
Tippek a banán okos fogyasztásához
- Egyél mellé fehérjét vagy egészséges zsírt. Ez lassítja a cukrok felszívódását.
- Kerüld a banános süteményeket, shake-eket, amik tele vannak plusz cukorral. Egy természetes banán sokkal jobb!
- Zöld banánból készíthetsz banánchipset vagy főzhetsz belőle! Igen, főzni is lehet vele!
Nem minden fekete-fehér
A banánt kár hibáztatni, de ne is tekintsünk rá csodaszerként. Mint minden étel esetében, a kulcs a mértékletesség és az egyensúly. A banán lehet a fogyás barátja, de csak akkor, ha tudatosan építed be az étrendedbe.
Ne dőlj be az extrém diétáknak, se a tiltólistáknak! Figyeld a tested, és gondolkodj hosszú távon.
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.