A fitneszipar tele van igazán nagyszerű emberekkel. Olyan emberekkel, akik naprakész, tudományosan alátámasztott információkkal látnak el, amelyek valóban segíthetnek megváltoztatni a testedet, életmódodat.

Ennek azonban van egy másik oldala is…

„Tesó, minden nap edzened kell, különben elveszíted az izmaidat.”

„Haver, meg kell változtatnod az edzésedet, hogy összezavarodjanak az izmaid”

„Mennyi fehérje kell? Az összes!”

Ma meg fogunk dönteni néhány mítoszt, hogy később ne zavarodj össze, ha szembetalálnád magad valamelyikkel.

1. „Fehérjéből sosem elég”

A fehérje nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára, és óriási szerepet játszik az izomtömeg felépítésében és megőrzésében.

Grammonként 4 kalóriát biztosít, ami megegyezik a szénhidrátokkal, de lényegesen kevesebbet, mint a zsír, amely grammonként 9 kalóriát biztosít.

De valójában mennyi szükséges belőle?

Főként a táplálékkiegészítő cégek befolyásának „köszönhetően” terjedt el az a téves elképzelés, hogy a több jobb, hogy az étrendednek túlnyomórészt fehérjealapúnak kell lennie ahhoz, hogy bármilyen fejlődést elérj.

A valóságban ez nem így van, és több tanulmány is arra a konklúzióra jutott, hogy az optimális napi fehérjebevitel mind az izomépítéshez, mind az izomzat megőrzéséhez körülbelül 0,6-1 g testsúlykilogrammonként.

 2. Izzadás = Zsírégetés

Bár az izzadás jó mutatója lehet az intenzív edzésnek, nincs összefüggés az elégetett zsír mennyiségével. Az izzadás egyszerűen a tested módja a belső hőmérséklet szabályozására a víz kiválasztásával.

Ezért olyan fontos, hogy edzés közben hidratált maradj, hogy az izzadsággal elvesztett vizet pótold, és elkerüld a kiszáradást.

A zsírt akkor „égetjük el”, amikor az a zsírsejtekből felszabadul, hogy energiával lássa el a szervezetet, és teljesen függetlenül működik attól a funkciótól, amely a szervezet izzadását okozza.

3. Az étel lehet „jó” vagy „rossz”

Nem arról van szó, hogy elutasítom azokat az erőfeszítéseket, amelyeket az emberek világszerte tesznek a jobb táplálkozás és általában a változatosabb étrend érdekében. Csak arról van szó, hogy az az elképzelés, hogy egyes élelmiszerek „jók” vagy „tiszták”, míg más élelmiszerek „rosszak” vagy „csalókaják”, veszélyes gondolkodásmód.

Ez elősegíti az egészségtelen étkezési szokások kialakulását, amelynek során a jó egészség nevében korlátozzuk vagy kiiktatjuk az úgynevezett rossz ételeket. Ez idővel hozzájárul az ételekkel való negatív kapcsolat kialakulásához, ami önkorlátozó gondolkodáshoz, majd falási kényszerhez vezethet.

Szilárdan hiszem, hogy egyetlen élelmiszer sem „rossz” vagy „jó”, és nem is szabad egyetlen élelmiszert vagy élelmiszercsoportot ilyennek minősíteni. Ehelyett minden élelmiszert a tápanyagtartalma és az abban játszott szerepe alapján kell vizsgálni, hogy segít-e elérni a makro- és kalóriacélokat, miközben a szükséges vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz jutunk.

Az igazi táplálkozási szabadság azt jelenti, hogy megértjük, hogy a különböző élelmiszerek milyen szerepet játszhatnak az étrendünkben, és hogy hogyan illesszük be őket a céljaink elérése érdekében.

 4. A pihenés nem olyan fontos

Túl sokan alábecsülik a pihenés és a regenerálódás fontosságát, tévesen azt gondolva, hogy több idő az edzőteremben = nagyobb fejlődés.

Holott a valóság az, hogy a fejlődésed nagy része akkor történik, amikor pihensz, és hagyod, hogy a tested számos fontos folyamatot elvégezzen:

  • Az edzés során károsodott izomszövetek helyreállítása/újjáépítése.
  • Az izmok glikogénraktárainak helyreállítása, hogy energiát biztosítson a következő edzéshez.
  • Pszichológiai regenerálódás egy kemény edzés után
  • A testmozgással és edzéssel kapcsolatos általános fáradtságból való felépülés.

Ha hagyod a testednek, hogy ezt megtegye, az azt jelenti, hogy elkezd alkalmazkodni az edzés okozta stresszhez, ami viszont azt jelenti, hogy nagyobb és erősebb leszel. A legjobb módja annak, hogy segítsd a testedet abban, hogy ezeket a műveleteket elvégezze, hogy hidratált maradj, megfelelően aludj és a célodnak megfelelően táplálkozz.

Ha elhanyagolod, hogy a testednek az edzés utáni alkalmazkodáshoz és a helyreállításhoz szükséges időt megadod, az energiaszinted, teljesítményed és eredményeid észrevehető romlásához vezet.

5. Gyakran váltogasd az edzésterved, hogy összezavard az izmaidat

Valószínűleg találkoztál már ezzel az elképzeléssel, hogy egy ideig tartó edzés után a tested alkalmazkodni fog, és ami eddig izomnövekedést okozott, most „hirtelen” stagnál. Ilyenkor azt tanácsolják, hogy változtass az edzésterveden, hogy „összezavarodjanak” az izmaid, és újra beinduljon a növekedés.

Ez baromság. Nem kell összezavarni az izmaidat, sőt, nem is tudod …mert nem képesek gondolkodni.

Igen, igaz, hogy idővel egy gyakorlat hatékonysága változhat, de ez nem jelenti azt, hogy az egész edzésedet meg kell változtatnod. Csak az ingert kell finomhangolni, és ezt megteheted:

  • A megemelt súly növelése
  • a pihenőidő csökkentésével
  • az ismétlések növelésével
  • a sorozatok növelésével

A későbbiekben további edzéssel és táplálkozással kapcsolatos mítoszok feltárása lesz napirenden, ha pedig a fentiek szembejönnének veled néhanapján, nyugodtan tarts felvilágosítást az olvasottak nyomán.

Szücs Péter – Személyi edző

SPEEDFIT

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.