Szétkapod magad az edzőteremben, folyik rólad a víz, elégedetten csapsz a levegőbe: „Ez most odatett!” De aztán hazafelé megcsap egy pizzaillat, és már hív is a hűtő. Hirtelen azon kapod magad, hogy minden, amit ma ledolgoztál, visszakerült – duplán. Ismerős?
Miért éhezünk edzés után?
Az intenzív edzés nem csak fizikai, hanem hormonális szinten is komoly hatással van a szervezetedre. A vércukorszint leesik, a kortizol megemelkedik, és a tested jelez: „Kaja kell, most!” De hogy mit eszel ilyenkor, az nem mindegy.
Mit NE csinálj?
Ne nyúlj azonnal a péksütihez vagy csokiszelethez, még ha „megérdemled” érzés is dolgozik benned. Ezek hirtelen megdobják a vércukrot, majd újra visszaesik – jöhet a következő roham.
Ne hagyd ki az étkezést, mert attól félsz, hogy „elrontod az edzést”. Ha nem eszel, az izmaid regenerációja megakad, és csak leépíted, amit épp építeni próbálsz.
Mit érdemes enni?
Edzés után (főleg súlyzós edzésnél) a szervezeted szinte könyörög a fehérjéért és egy kevés, gyorsan felszívódó szénhidrátért. Ezek segítik az izmok regenerációját, feltöltik a glikogénraktárakat, és megelőzik a farkaséhséget.
Tipp: Egy shake fehérjeporral és banánnal = életmentő finomság. De ha inkább „rendes étkezést” szeretnél, csirkemell + rizs + zöldség a klasszikus, de működő kombó.
Falásroham vs. tudatos utánpótlás
Nem baj, ha éhes vagy edzés után – ez normális. A kérdés az, hogyan reagálsz rá. Ha okosan felkészülsz (pl. viszel magaddal egy shake-et vagy előre főzöl otthon), nem hagysz teret az impulzív döntéseknek.
Összefoglalva
Az edzés utáni étkezés kulcsfontosságú. Nem „visszavonja” a munkát, amit beletettél, hanem épp hogy befejezi. Csak ne hagyd, hogy a farkaséhség döntsön helyetted.
Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
és legjobb ajánlatainkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.