Az érintettek visszajelzései alapján leggyakoribbak a genetikai háttér, rossz testtartás, feszült lelkiállapot, görcsös izmok, kényelmetlen, túlzott fizikai terhelés, túl puha ágy stb.

Az alábbiak a legjellemzőbb kiváltó okok:

  • Hirtelen, rossz mozdulat, vagy nehéz súly helytelen technikával való emelése .

  • Ülőmunka okozta helytelen tartás, valamint egyoldalú terhelés munka közben.

  • Növekvő testsúly, („pocakosodás”) és a terhesség fokozott terhelést jelentenek az ágyéki-keresztcsonti gerincnek.

  • A gerinc melletti izomzat gyengesége, ilyenkor az izomzat tartó-stabilizáló funkciója csökken, mely fokozott terhet jelent a gerinc egyéb összeköttetéseinek.

  • Gyulladásos folyamatok, melyek érinthetik az izmokat, porckorongokat, csigolyákat, kisízületeket.

Mindezek következményeként a gerinc mozgástartománya beszűkül, így az előre, hátra, oldalra hajolás korlátozódik.

Mit érdemes ilyen panaszok esetén tenni?

Forduljunk szakorvoshoz, aki várhatóan injekciós vagy gyógyszeres kezelést és ágynyugalmat rendel el. Fontos, hogy a terhelést csak akkor kezdjük el, ha már a már mozgásra sem jelentkezik erősebb fájdalom. Ilyenkor ajánlott kérni gyógytornász illetve személyi edző segítségét, aki olyan gyakorlatokat tanít be, amelyek erősítik a gerinc melletti izmokat, és javítják a testtartást.

Mivel előzhető meg a derékfájás?

  • Már gyermekkorban komolyan kell venni a tartásbeli elváltozásokat, (hanyagtartás, gerincferdülés stb.), és igénybe venni a megfelelő szakmai segítséget (gyógytestnevelés, gyógytorna, gyógyúszás stb.).

  • Háztartási és kerti munkák végzésekor igyekezzünk tehermentesíteni a derekat, és nehéz tárgy emelését próbáljuk meg térdhajlítással és egyenesen a háttal végrehajtani!

  • Kiemelt figyelmet kell fordítani a huzamosabb ideig álló vagy ülő munka esetén arra, hogy, időnként járjon egyet, mozgassa meg izmait és nyújtózkodjon!

  • Válasszon olyan széket, amely helyesen támasztja meg a hátát vagy használjon gimnasztikai labdát, amellyel erősítheti gerinc melletti izmait!

  • A rendszeres testmozgásnak elengedhetetlen része legyen a törzs- és hátizom erősítése. Fontos a megfelelő izomerő és izomegyensúly a has- és hátizmok között, amelyet korszerű erősítő gépekkel és funkcionális eszközökkel (gimnasztikai labda, TRX stb.) szinten tartható.

Évszaktól függetlenül mozogjunk sokat és erősítsük izmainkat (főként törzsizmainkat). A speciális gyakorlatokkal pedig sokat tehetünk a későbbi gerinc- és derékpanaszok kialakulása ellen.

Írta:

Nagy Melinda személyi edző

SPEEDFIT Fitnesz mindenkinek!

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.