Hagyományosan a tavasz az évnek az az időszaka, amikor sokan közülünk nagyobb takarítást tartanak otthonukban, és végre kiemelt figyelmet fordítanak a szekrények rendbetételére és a felesleges tárgyak kidobására.

Miközben ennyi időt fordítunk arra, hogy a minket körülvevő környezetet ujjászervezzük , sokan nem fordítanak ugyanannyi időt és erőfeszítést az életmódunk tavaszi változtatására. Becslések szerint az emberek 80 százaléka február közepére feladja újévi fogadalmait, így a tavasz tökéletes alkalom arra, hogy visszatérjünk szokásainkhoz. Ha egy kis lendületet keresel, hogy segíthess a következő edzőtermi edzésen, vagy egyszerűen csak egy kis motivációra van szükséged, hogy tovább mozogj, az alábbi alapvető tippekkel segítünk az általános egészség és fittség javításában, hogy energiaszinted bármely életkorban vagy a céljaid bármely szakaszában kivirágozhasson.

TAVASZI VÁLTOZATOSSÁG A TÁPLÁLKOZÁSBAN, HOGY TÖBB ENERGIÁD LEGYEN

Míg a tavaszi nárciszoknak egészséges talajra van szükségük a növekedéshez, a szervezetnek is szüksége van a megfelelő táplálkozás alapjára ahhoz, hogy optimális szinten működhessen. Ha lomhának érzed magad, a probléma gyökere azokban a dolgokban rejlik, amelyeket nem juttatsz a szervezetedbe.

A tápanyagok azok az alapanyagok, amelyekre a sejtjeinknek szükségük van ahhoz, hogy elvégezzék a feladataikat. A sejtek energiagyárait mitokondriumoknak nevezik, és a bőséges energiatermeléshez bizonyos mennyiségű makro- és mikrotápanyagra van szükségük. Ezek nélkül a mitokondriumok nem tudnak elegendő energiaegységet, úgynevezett ATP-t előállítani a sejtek megfelelő működéséhez. Mivel sejtekből állunk, ha a sejtjeink energiaszegények, akkor mi is energiaszegények vagyunk.

Vajon mit érdemes enned, hogy ezen segíts? Próbáld ki a banánt vagy az édesburgonyát beépíteni az étrendedbe. Mindkettő káliumot tartalmaz, ami növeli az elektrolitokat és javítja az energiaszintet. A narancsból származó C-vitamin segíti a szövetek növekedését és javítását. Az olyan magvak, mint a chia, szintén praktikus módja annak, hogy kényelmesen fogyassz fehérjét és egészséges zsírokat, így a szervezet energiaszintje egész nap stabil marad.

A TAVASZI NAGYTAKARÍTÁS SEGÍTŐI

Ha állandóan gyengének és motiválatlannak érzed magad, de igyekszel megfelelő ételeket fogyasztani, fontos megértened, hogy sok ember, különösen ott, ahol kevés a tartós napfény, még mindig hiányt szenvedhet néhány alapvető tápanyagból.

Fontos megérteni, hogy a D3-vitamin jobban felszívódik, ha K2-vitaminnal, magnéziummal és A-vitaminnal együtt szedjük, ezért hasznos, ha mind a négyet étrend-kiegészítőként kezeljük. Emellett egy másik fontos kiegészítő az omega-3. Az omega 6 zsírsavak túlzott fogyasztása, mint például a növényi olajokban találhatóak, az omega 6 és az omega 3 közötti egyensúlytalanságot eredményezheti. A legtöbb embernél ez köztudottan gyulladáskeltő. A halak, például a vadlazac fogyasztása sok omega-3 zsírsavat biztosít, de a mai világban még így is van értelme az étrend kiegészítésének egy jó halolaj-kiegészítővel.

A magnézium egy másik fontos tápanyag, amelyre nagyon nagy szükségünk van a sejtfunkció működéséhez. Ez is olyan, amelyből sokan hiányt szenvednek, mivel a modern élelmiszerekben kevesebb magnézium található, mint az őseink által fogyasztottakban. A nyers tökmag és a spenót is jó forrása a magnéziumnak.

Egy jó B-komplex kiegészítés, amely metilfolátot (B9) és metil-kobalamint (B12) tartalmaz is nagy szerepet tölthet be az életünkben. A B-vitaminok nagyon fontos szerepet játszanak a sejtek energiatermelésében.

TISZTÍSD KI A BÉLRENDSZEREDET IS

A cukorban, sóban és egyéb tartósítószerekben gazdag étrend összefüggésbe hozható a fokozott elhízással, szívbetegségekkel és cukorbetegséggel. Ne szenvedj e betegségek egyikétől sem, inkább figyelj oda arra, hogy mit eszel.

Egy másik kiegészítő alapanyag a probiotikum, mivel az antibiotikumok túlzott fogyasztása és más káros dolgok, például a klóros víz és bizonyos gyomirtó szerek megölhetik a jó bélbaktériumokat.. Sok embernek van egy diszbiózis nevű állapota; amikor a bélrendszerükben egyensúlyhiány van a jó és a rossz baktériumok között. Amellett, hogy rossz emésztést okoz, a diszbiózist sok más egészségügyi problémával is összefüggésbe hozták. Válassz olyan probiotikumot, amely legalább 5 milliárd CFU-t (kolóniaképző egységet) tartalmaz naponta, hogy segítsd helyreállítani a jó baktériumok egyensúlyát. Emellett az erjesztett zöldségek, mint például a nyers savanyú káposzta fogyasztása is nagyon hasznos, de csak nyersen, mivel a pasztőrözött vagy melegített savanyú káposzta elpusztítja a jó baktériumokat.

Az elfogyasztott ételek minősége diktálja, hogy a bélrendszered mennyire képes megemészteni azt, amivel táplálod, ezért mindig a teljes értékű és természetes ételeket válaszd.

TAVASZI “MEGTISZTULÁS” ÉS A SZABAD GYÖKÖK

Miközben száműződ a szekrényedből a nem kívánt holmikat, ne felejtsd el az elhanyagolt sejteket is rendbe tenni, mert ha a szabad gyökök károsítják őket, elsősorban a sejtmembránon, a sejtek növekedése és túlélése veszélybe kerül. Nem minden szabadgyök hat negatívan az egészségedre, mivel nélkülözhetetlenek a tápanyagok oxidálásához, a táplálék energiává való alakításához, azonban a szabadgyökök túlzott felhalmozódása káros lehet.

Ezt hívják oxidatív stressznek, amelyet a káros szabad gyökök [túlzott] termelődése okoz, és ez a stressz csökkenti sejtjeink azon képességét, hogy kiürítsék őket. Az ételeinkben, a szépségápolási és tisztítószerekben található vegyi anyagok például fokozhatják az oxidatív stresszt és az öregedést. A legtöbb vegyi anyag zsírban oldódó, ami azt jelenti, hogy a test zsírból álló területei vonzzák őket. A sejtmembránok bilipid rétegűek, ami azt jelenti, hogy két zsírrétegből állnak. Amikor a méreganyagok bejutnak a szervezetbe, a sejtmembránokhoz vonzódnak, és krónikus gyulladást okoznak, amíg el nem távolítják őket. Ezt elkerülhetjük, ha egyszerűen tudatában vagyunk annak, hogy mit juttatunk a szervezetünkbe, vagy minek tesszük ki magunkat. A finomított cukrok csökkentése nagyszerű módja annak, hogy segítsünk megtisztítani a sejteket.

A szabad gyököknek való túlzott kitettség csökkentésének egyéb módjai közé tartozik a szénhidrátbevitel szabályozása és a feldolgozott húsok, például a kolbász és a szalonna fogyasztásának korlátozása, mivel ezek gyakran tartalmaznak tartósítószereket, amelyek nagyobb mértékű szabad gyök termelődéséhez vezetnek. Az antioxidánsokban gazdag élelmiszerek közé tartozik az áfonya, mivel tele van A-, C- és E-vitaminnal. A brokkoli szintén remek kiegészítője bármelyik étkezésnek, köszönhetően a luteinnek és a zeaxantinnak, amelyekről úgy gondolják, hogy megakadályozzák az oxidatív stresszt.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.