Fáj mikor mozogsz. Értem, és ezért megpróbálod szűkíteni a mozgástartományt, hogy kevesebbet szenvedj. Ez egy természetes reakció, ráadásul az agyad is erre számít. Beszéljünk most arról, miért foglalkozik azzal az elméd, hogy ezt így csináld és ez sunyi módon mit fog okozni.

Az első dolog, amit tenni tudsz, hogy javítsd, növeld a mobilitásod az az, hogy a fájdalomra figyelmeztető jelként tekintesz.

1. Növeld a mozgástartományt

Kezdjük azzal, hogy az agyad szeret téged. Tényleg nagyon szeret, és mindenáron meg akarja akadályozni, hogy megsérülj. De hasonlóan egy kisgyerekhez és egy iszaptócsához, egyszerűen nem tud megbízni benned, hogy jó döntéseket hozol.

Ezért, hogy életben és biztonságban tartson, az agy elsődleges feladata a védelem és a túlélés. Ehhez néha hülye döntéseket kell meghoznia. Gondolok itt arra mikor emelni, futni, úszni vagy bármilyen más mozgást szeretnél végezni és az agyadnak közbe kell avatkoznia, mint egy anyamedvének, hogy megállítson és megóvjon téged.

Jegyezd meg, hogy az agyadnak nem ugyan azok a dolgok fontosak mint neked. Nem egyformák a prioritások. Most, ezt tudva, térjünk rá a mobilitásra. Minden mechanikai korlátozást kizárva az agyad az egyedüli akadálya, hogy javítsd a mobilitásod.

Általában két ok miatt limitálja az agy a mobilitást:

  • Az erő egy pozícióban vagy mozgástartományban
  • A használat hiánya

Gondolj csak bele! Ha gyenge vagy egy bizonyos pozícióban vagy mozgástartományban miért engedné meg az agyad, hogy felvedd azt a helyzetet vagy akár dolgozz benne mikor vissza sem tudsz jönni belőle. Mikor az agyad csak egy pillanatra is úgy gondolja, hogy nem vagy biztonságban egy testhelyzetben és fennáll a sérülés kockázata meg fog állítani. Találd ki, hogy fog megállítani? Igen, úgy, hogy bántani fog.

A fájdalom egy figyelmeztetés. A fájdalom a legjobb figyelmeztető eszköze a testednek, hogy rávegyen, hogy oda figyelj mit próbál mondani az agyad, így megakadályozva téged, hogy olyat csinálj, ami sérülést okozhat.

Szóval akkor hogyan jutunk el oda, hogy az agyunk megengedje, hogy normálisan, egészségesen tudjunk mozogjunk. Nos, a válasz: apránként. Meg kell nyerni a bizalmát ez pedig úgy fog történni, hogy erőt építesz. Végezd el a következő gyakorlatokat.

Az L-ülésből asztaltetőbe egy tökéletes bizalomépítő gyakorlat közötted és az agyad között. Ez a gyakorlat nem csupán a mozgástartomány növelésében lesz segítségedre azzal, hogy teljesen vízszintesig kell megemelned a törzsedet, de erősíteni is fog:

  • Vállnyújtás támogatásában és stabilizálásban
  • Csípőnyújtásban, farizom térdhajlító és a gerincmerevítő izomzat aktivációjában
  • Az egész test koordinációjában

 A koordináció pedig komfortot épít, ami bizalomhoz vezet.

2. Az erő és a stabilitás kulcsfontosságú a mobilitás szempontjából

Használd azt a mozgástartományt, amivel jelenleg rendelkezel. Az egyik legnagyobb igazság, amit megtanultam az agy-test kapcsolata között, hogy amit nem használsz azt elveszíted. Az agyad nem akar rászánni semennyi időt vagy teret olyan neuronokra, amiket nem használ. Egyáltalán nem számít, hogy valamikor olimpiai tornász voltál, ha nem mozogsz azokban a tartományokban, amikkel rendelkeztél elveszíted őket. Azért, hogy ezt még jobban szemléltessem:

  • Ha egész nap egy asztalnál ülsz görnyedve és nem mozdítod a gerincedet semmilyen irányba, mit gondolsz mi fog történni? Púpos leszel, vagyis nem leszel képes kinyújtani és oldalirányba elfordítani a hátadat plusz a fájdalom, ami ezzel jár.
  • Ahogyan az agyad ezt látja és lereagálja a következő: Nem hajlítottuk és forgattuk a gerincünket egyik irányba sem már hetek óta, vajon kell még helyet hagynom a neuronok között ennek a képességnek? Nem, nem kell. Azokat a neuronokat valami másra fogom használni!

Ha magadra ismertél, használd a gerinchullám gyakorlatot. Nézd meg, hogy képes vagy-e úgy mozgatnod a gerincoszlopodat ahogy tudnod kellene!

A lényege a mondókámnak, azaz, hogy mobillá tudj válni vagy hogy mobilitásra tudj szert tenni az erőt és a stabilitást kell fejlesztened azokban a tartományokban ahová engedni szeretnéd, hogy az agyad engedjen.

Ezt párosítanod kell megfelelő gyakorisággal vagy az agyad megvonja ezeket a képességeket. Mindent kiindíthatunk abból, hogy az ízületeket használjuk úgy ahogy kell őket használni és használjuk őket gyakran.

Gallai Dávid – Személyi Edző

davidg1@windowslive.com

Forrás: https://breakingmuscle.com/fitness/the-two-ways-to-fix-your-mobility

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.