A téli időszakban a legfontosabb, hogy szervezetünk egészséges működését ásványi anyagokkal segítsük, hiszen ekkor jutunk a legkevesebb tápanyaghoz. Bizonyos élethelyzetekben pedig akár plusz vitaminokra is szükség lehet, de a legtöbben nem tudják, mit, vagy miket is kellene szedniük. Vitaminpótlásra mindig szükség van, mivel a termesztett növények minősége sokat romlott a környezeti behatások miatt, ráadásul a szüret és a felhasználás közötti idő is egyre növekszik, ezért sokat veszítenek a tápanyag-és vitamintartalmukból. A különleges élethelyzetekben mindenképpen fontos a vitaminok szedése, például várandósság alatt, gyermekeknél és időskorban, azonban a fogyókúrázók, a vegetáriánusok, a vizsgákra készülő diákok, valamint a dohányosok megfelelő vitaminpótlásáról sem szabad megfeledkeznünk. Tehát mindannyiunkat  érint a dolog.

A legfontosabb ajánlott ásványi anyagok és vitaminok:

  • Várandósság alatt: folsav, vas, cink, B1-vitamin, B2-vitamin, B6-vitamin, B12-vitamin, C-vitamin, D-vitamin, E-vitamin
  • Csecsemőknek: D-vitamin és K-vitamin
  • Gyermekeknek: kalcium, vas, A-vitamin, B1- és B2-vitamin, C-vitamin, D-vitamin
  • Időseknek: szelén, cink, magnézium, A-vitamin, B1-vitamin, B2-vitamin, B3-vitamin, B6-vitamin, B12-vitamin.
  • Dohányosoknak: magnézium, A-vitamin, C-vitamin, E-vitamin
  • Fogyókúrázóknak: króm, vas, C-vitamin
  • Vegetáriánusoknak: kalcium, folsav, vas, B12-vitamin, C-vitamin

Lehet-e őket  túladagolni?

A vitaminok alapvető felosztása oldódásuk szerint történik. Léteznek vízben és zsírban oldódók. A vízben oldódó vitaminok esetén a felesleges mennyiség távozik a szervezetből. Ilyen a C-vitamin és a B-vitamincsalád tagjai. A zsírban oldódóknál (A, D, E, K vitaminok) fennáll a felhalmozódás lehetősége, hiányuk mellett a túlzott bevitel egyaránt káros lehet.

Vitaminpótlás télen

Ilyenkor megnövekedett vitaminszükségletünk van.Mivel a hidegebb, párás időszak számos vírus terjedésének kedvez, a megterhelt immunrendszer vitaminszükséglete is megemelkedik. Bár mindegyiknek fontos szerepe van, elsősorban a vízben oldódó vitaminok fokozott bevitelére érdemes odafigyelni. Kiváló téli vitaminforrások lehetnek a káposztafélék, a gyökérzöldségek – fekete retek, cékla, sárgarépa – a hagymafélék, a száraz hüvelyesek, a gyümölcsök közül a sütőtök, déligyümölcsök, alma, a gránátalma, a téli körte, a szárított gyümölcsök (magas a cukortartalmuk, tehát óvatosan), az olajos magvak, a gyógynövények közül pedig nem utolsó sorban a csipkebogyó mind-mind hozzájárulhatnak a megfelelő vitaminbevitelhez. A téli hónapok során az immunrendszer erősítése, a légúti fertőzések megelőzése, valamint a sebgyógyulás elősegítése érdekében megfelelő mennyiségű antioxidáns hatású C-vitamin fogyasztása javasolt. Ennek a vitaminnak fontos szerepe van a kollagéntermelésben, mely az elsődleges védelmi vonal, a bőr egészségéhez nélkülözhetetlen. Mindemellett természetesen az A-, B-, E- és D-vitaminok pótlása is nagyon fontos. Az A-vitamin például fontos a megfelelő látáshoz, ami az őszi-téli időszakban kifejezetten előnyös. Emellett gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatása is van. A B1-vitamin pedig energiával tölt fel, jót tesz az idegrendszernek és elűzi a depressziót, míg a B6 a hideg időszakban tapasztalható megnövekedett hajhullás ellen kiváló. Az immunrendszer és a bőr is meghálálja az E-vitamint, főként gyulladáscsökkentő hatása miatt. A napfény hatására termelődő D-vitamin mennyisége is igencsak megcsappan ebben az időszakban, ami számos egészségügyi problémához vezet. Fontos, hogy K2- vitaminnal kombináljuk, mert a D3-vitamin együtt tudják csak hatékonyan biztosítani a csontok, erek és nem utolsó sorban a szív egészségét.

Ásványi anyagok és nyomelemek pótlása

Ne feledkezzünk meg az ásványi anyagok ,illetve a nyomelemek pótlásáról sem. Az idegrendszer megfelelő működéséhez elengedhetetlen a magnézium ami csökkenti a stressz káros hatásait, az izomfeszültséget és a depressziót, valamint a szelén, mely nélkülözhetetlen az idegrendszer és az idegsejtek működéséhez. Kiváló magnéziumforrás a banán, az olajos magvak, szárított gyümölcsök, halak, és többek között a barna rizs, míg szelénhez a brokkoliból, hagymákból, narancsból, avokádóból, tonhalból, húsokból és belsőségekből is hozzájuthat szervezetünk.A nátrium és a kálium együttesen járulnak hozzá a szervezet sav-bázis egyensúlyához, a folyadékterek fenntartásához, valamint a megfelelő ideg- és izomműködéshez. Ezeknek az ásványi anyagoknak együttesen van szerepük a sav-bázis egyensúly és a folyadékterek fenntartásában, az ideg- és izomműködésben, valamint a glükóz és az aminosavak szállításában.(Tehát a sportolás miatt is fontos). Általában a nátriumhiány nem gyakori, sőt inkább a túlzott bevitele jellemző, káliumot pedig számos gyümölcsben, zöldségben találhatunk, de akár készítményekkel is pótolhatjuk.

Összességében törekedjünk azért egész évben, ne csak télen a megfelelő vitaminpótlásra, a testünk hálás lesz érte.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.