Régen úgy tartották, hogy a kismamáknak a 9 hónapot nagyon kíméletes életmóddal és csak minimális mozgással szabad tölteni. Szerencsére napjainkban ez a tévhit már nem állja meg a helyét. Ma már bizonyított tény, hogy azoknak a kismamáknak, akik rendszeresen tornáztak, könnyebb a vajúdás és a szülés, valamint a szülés utáni regeneráció. Az állapotosság alatt felmerülő problémák (növekvő testsúly, változó terhelhetőség, súlyponteltolódás, hangulatingadozás, lábduzzadás, visszérproblémák, derék- és hátfájdalmak, inkontinencia, emésztési problémák) nagy részén megfelelő mozgásprogrammal segíthetünk.

Kinek? Mikor? Mit?

A sportolás minden kismamának ajánlott, amennyiben nem áll fenn valamilyen ellenjavallat pl. ikerterhesség, veszélyeztetett terhesség, többszöri vetélés stb. A mozgás megkezdése előtt mindenképp konzultálni kell az orvossal, valamint írásbeli engedélyét kérni a mozgásprogramra.

A megszokott mozgásformák mérsékelt intenzitással a várandósság teljes ideje alatt végezhetők annak, aki a teherbe esés előtt rendszeresen sportolt (fél éven át legalább heti háromszor) és egészséges terhessége van. A 9 hónap alatti intenzitást és pulzustartományt a testsúly, az életkor és a fittségi szint befolyásolja. Aki nem sportolt rendszeresen terhesség előtt, annak a 12. héttől ajánlott kismamatornára járni. Emellett ajánlottak a ritmusos, ciklikus mozgásformák: gyaloglás, úszás, tánc.

Mire kell figyelni a mozgás során?

Csak olyan mozgásprogramok javallottak, amelyeket szakorvos jóváhagyott. Érdemes tájékozódni az oktató, edző szakképzettségéről és tapasztalatairól.

Ez idő alatt kerülni kell a teljesen új mozgásformákat, valamint azokat a gyakorlatokat, melyek rázkódással, ugrálással, nagy préseléssel és súlyokkal vagy esés veszélyével járnak. Óvakodjanak a kismamák a kifáradástól, a kimelegedéstől és a túlterheléstől. A várandósság ideje alatt nagyobb hangsúlyt kell helyezni a bemelegítésre és a levezetésre. A kismama ízületi szalagjai fokozatosan meglazulnak, hogy felkészüljenek a szülésre, ezért a relaxáció és a légzőgyakorlatok veszik át a nyújtás helyét. Nem árt beruházni egy pulzusmérő órára, melyen beállítjuk az ajánlott alsó és felső pulzustartományt, hogy jelezzen, ha kiléptünk a zónából. A gyakorlatok közben elengedhetetlen megtanítani a megfelelő légzést, mely segít a vajúdás és szülés során is.

Célszerű a mozgásra olyan higiénikus helyszínt választani, ahol hőmérséklet szabályozható. Előny, ha sokféle sporteszköz közül válogathatunk a testmozgáshoz. Elliptikus tréneren vagy futópadon való sétával biztosíthatjuk a keringésfokozást, könnyű súllyal erősíthetjük a szükséges izmokat (kézi súlyzó, lapsúlyos gépek), valamint funkcionális eszközökkel (pl: gimnasztikai labda, gumiszalag stb.) korrigálhatjuk a rossz tartásból eredő háti és ágyéki panaszokat.

A fenti tanácsokat betartva az egészséges kismamák sok örömet lelhetnek a különböző sportokban. Fontos az óvatosság és a mértéktartás. Bármilyen sportolás közben érzett rendellenesség esetén, hagyjuk abba a tevékenységet, és jelezzük edzőnknek! Ezeket az észrevételeket beszéljük meg a szakorvossal is, és kérjük ki tanácsát a további teendőkről!

Írta:

Skrihár – Nagy Melinda
Személyi edző

SPEEDFIT
Fitnesz mindenkinek!

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.