Vannak, akik nem tudnak hízni, bármit is tesznek, míg mások, ők vannak többen, nem tudnak fogyni a legkeményebb diétával sem. Ilyenkor szükséges egy alapos kivizsgálás, hogy kiderüljön, mi áll a háttérben. Az egyik leggyakoribb ok a pajzsmirigy működési zavara. Mit lehet ilyenkor tenni?

A helyes táplálkozás mellett javasolt a folyamatos testmozgás, egyrészt a fizikai erőnlét javítása miatt, másrészt, mert a testedzés előnyösen befolyásolja az anyagcsere folyamatokat, továbbá segíti a tápanyagok beépülését a szervezetbe, miközben nyilvánvalóan növeli az elégetett kalóriák számát.

Ha a pajzsmirigy alulműködik

Pajzsmirigy alulműködésénél az anyagcsere folyamatok is lassulnak. A jódbevitel kulcsfontosságú, melynek napi adagja kb. 100 µg, amit jódozott konyhasóval vagy jódozott ivóvízzel is biztosíthatsz a szervezetednek, de jódtabletták is kaphatók. Ezzel együtt rostgazdag, zsírszegény táplálékbevitel javasolt, betartva a kalóriahatárokat is. Ez általában 25-30 kcal testsúlykilogrammonként számolva. Fontos, hogy az alulműködéssel élőknek kerülniük kell, vagy legalább a minimálisra csökkenteni a keresztvirágos növények fogyasztását, mint a bordás kelkáposzta, fehérrépa, köles, fehér káposzta, brokkoli, kelbimbó, karfiol, szójabab. A retek, a repce, a fejes káposzta és a kelkáposzta pedig határozottan tilos, hiszen a bennük található anyagok gátolják a jód hasznosulását. Előnyösek még a tengeri halak, melyek leve magasabb jódtartalommal bírnak, illetve a kókuszvíz.

Pajzsmirigy túlműködés esetén

Pajzsmirigy túlműködésnél az anyagcsere túlságosan gyors, így ha ez a diagnózis nálad, akkor pont ellentétes szempontok szerint kell felépítened az étrendedet. A legfőbb cél az anyagcsere optimalizálása, a fogyás leállítása, az enerváltság és egyéb tünetek megszüntetése. Pajzsmirigy túlműködésben a káliumhiány jellemző, így a káliumban gazdag élelmiszereket kell előnyben részesíteni. Az energiaigény magasabb, így a kalóriaigény számolásakor testsúlykilogrammonként 45-50 kcal-val kell számolni. Az optimális étrend jó zsírokban gazdag, fehérjedús és szénhidráttal ellátott. Kevesebb húst kell fogyasztanod a szokásosnál a fehérjéket inkább tejtermékekből, tojásból és hüvelyesekből fedezd. Ügyelj arra, hogy több jó minőségű szénhidrátot egyél az átlagnál, az étrended pedig gazdag legyen A-vitaminban és ß-karotinban. Ezeket sárgarépa, kel, sütőtök, paradicsom, paprika, máj, tonhal, sajtok fogyasztásával tudod biztosítani.

Fontos a mozgás, azonban érdemes előnyben részesíteni a súlyzós edzéseket, hiszen nem a kalória igény növelése a cél, hanem a bevitt tápanyagok legnagyobb arányban való beépülése és az izomtömeg növelése. Megeshet, hogy a zsírtömeget is kissé növelni kell az egészséged érdekében, így olyan szakembert keress, aki differenciált edzéstervet dolgoz ki számodra.

Forrás: dietaesfitnesz, smaragdpatika

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.