A héten az edzőteremben meghallottam, ahogy két ember beszélget egymással az edzésprogramjukról. A beszélgetés valahogy így zajlott:

„Hé tesó, milyen edzéstervvel dolgozol?”

„Ó, ember, tegnap szedtem le egy programot a netről, egy profi bodybuildertől, minden nap kétszer edz és minden egyes héten más-más gyakorlatokkal”.

„Minden nap kétszer, mindig máshogy? Nem túl bonyolult ez egy kicsit?”

„Neeem, dehogy! Tudod, állandóan váltogatni kell a dolgokat, hogy az izmok összezavarodjanak. Különben nem fognak nőni.”

Kicsit összerezzentem, felhangosítottam a zenét, hogy ne halljam a beszélgetés további részét, és azon tűnődtem, hogy még a rendszeresen edzőterembe járókat is hogyan lehet ilyen könnyen átverni ilyen ökörségekkel.

Az izomzavar az az elképzelés, hogy az izmok gyorsan alkalmazkodnak az edzésprogramhoz, ezért az izmokat úgy kell „meglepni”, hogy folyamatosan változtatod az edzésprogramodat és különböző gyakorlatokat építesz be.

Nem szívesen mondom el, de az izmaidat nem „zavarja össze” semmi. Nem tudod becsapni a karjaidat, hogy növekedjenek, mert úgy döntesz, hogy más típusú bicepszgyakorlatot végzel, mint amit a múlt héten csináltál. Nincs tudományos bizonyíték, ami alátámasztaná ezt az állítást, és egyszerűen nincs semmi logikus értelme.

Hogyan nőnek valójában az izmok

Az izmok csak akkor nőnek, ha növekedésre kényszerítik őket. A testnek nincs oka arra, hogy több izomszövetet hozzon létre, hacsak nincs elegendő inger.

A nehéz súlyok emelésével valójában apró szakadásokat okozol az izomrostjaidban, amelyeket mikroszakadásoknak nevezünk. A test ezeket a szakadásokat szeretné kijavítani, valamint további izmokat akar hozzáadni, hogy alkalmazkodjon a megnövekedett erőigényhez, amit a súlyzós edzéssel támasztasz vele szemben. Amíg elegendő tápanyagforrás áll rendelkezésére a javításhoz és az alkalmazkodáshoz, addig izomnövekedést fogsz látni. Ezért igaz az a mondás, hogy az izom nem az edzőteremben nő, hanem akkor, amikor pihensz.

Már korábban is mondtam, és most is elmondom: az edzőteremben hétről hétre történő fokozatos fejlődésre való törekvés a legfontosabb dolog, amit az izomnövekedés beindítása érdekében tehetsz. Terheld túl az izmaidat minden héten egy új ingerrel (legyen az egy újabb ismétlés vagy egy kicsivel nagyobb súly), okozz új mikroszakadásokat az izmokban, és egyél eleget, hogy a tested képes legyen helyrehozni és alkalmazkodni a sérülésekhez. Így nőnek az izmaid.

Miért lassíthatja az „izomzavar” a fejlődésed

Azok az emberek, akik beveszik az izomzavar mítoszát, állandóan változtatják a gyakorlatokat. Van egy nagy probléma, ami ilyenkor felmerül:

Nem tudod mérni a fejlődést, és nem tudsz heti progressziót elkönyvelni, ha folyamatosan változtatod az edzéseidet.

Minden héten csak bukdácsolsz. Teljesen új gyakorlatsorozatot végzel, és próbálod kitalálni, hogy milyen súlyokkal kezdj neki az egyes gyakorlatoknak. Nincs korábbi rekordod, amit meg akarsz dönteni. Alapvetően csak vakon követsz egy rutint, cél nélkül, remélve, hogy ez elég ingert ad ahhoz, hogy beinduljon az izomnövekedés.

Ennek nem kell így lennie. Az izomnövekedés sokkal tudományosabb és következetesebb lehet. A fejlődésed mérése egy edzésnaplóban pontosan megmutatja, hogyan teljesítettél az előző héten, és aztán megpróbálhatod felülmúlni ezeket a számokat. Növeld az ingereket, javíts egy kicsit hétről hétre, és tovább fogsz nőni.

Egy dologra nagyszerű az izomzavar

Tudod, utáltam az izomzavar-elméletet, de van egy dolog, amit tényleg el kell ismernem: egy csomó pénzt keresni azokon az embereken, akik nincsenek tisztában a dolgokkal.

Ha állandóan változtatnod kell a rutinokat, hogy fejlődést láss az edzőteremben, akkor mindig szükséged lesz egy új rutinra, amit követhetsz. És tudod mit? Rengeteg cég hajlandó ezeket eladni neked – testépítő magazinok, fitnesz weboldalak, fitneszguruk, stb.

Szeretnék valamit tisztázni: nem azt mondom, hogy soha, de soha ne változtass az edzéseden, és csak ugyanazt a néhány gyakorlatot végezd örökké és örökké, változatlanul. Az edzések változtatása több okból is fontos.

Először is, unalmas újra és újra ugyanazt az edzést végezni. Fenn kell tartanod az érdeklődésedet az edzés iránt, hogy mindig 100%-ot nyújts az edzőteremben. Emberek vagyunk, szeretjük a változást, és az edzések időnkénti megváltoztatása segíthet fenntartani az intenzitást, ami ahhoz szükséges, hogy folyamatosan eredményeket lássunk.

Mivel a gyakorlatváltozatok erősebben aktiválhatják a különböző izmokat, fontos, hogy a kiegyensúlyozott izomfejlődés érdekében időnként változtassuk a gyakorlatokat, és győződjünk meg arról, hogy minden izmot rendszeresen megdolgoztatunk.

Következtetés

Az izomzavar elmélete egy régi edzőtermi mítosz, ami valahogy nem akar kihalni a köztudatból A koncepció teljesen alaptalan, és egyáltalán nincs bizonyíték arra, hogy az izmok „összezavarodnak” a különböző gyakorlatok végzésétől. Maradj egy jól bevált gyakorlatsorozatnál, dolgozz azon, hogy hétről hétre erősebbé válj, és váltogasd az edzésprogramodat időnként (mondjuk 4-6 hetente), hogy érdeklődésed és fejlődésed kiegyensúlyozott maradjon.

Szücs Péter

Személyi edző- Speedfit

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.