Segítség, miért nem tudok tovább fogyni? Mert valószínűleg elköveted a 6 hiba egyikét. Elmondjuk, hogyan lehet hatékonyabban leadni a felesleges kilókat.

A fogyás felfelé ívelő csata. És mint minden jó küzdelemben, itt sem tudhatjuk előre, hogy ki lesz a győztes. Elsőre úgy tűnhet, hogy kordában tartod a felesleges kilókat, a mérleggel vívott párbaj éppoly sikeresnek tűnik, mint amit már megnyertél volna. De aztán lelassul a fogyás, lefagy a mérleg, és felteszed a kérdést: miért nem fogyok többé?

1. ok: rossz ételadagok!

Sok ember alábecsüli, mennyire fontos, hogy csak a ténylegesen szükséges mennyiség kerüljön a tányérra az éhség csillapításához és a jó kezdéshez. Aki arányérzékkel becsül, az nem tesz jót jellemének. Főleg, ha az utolsó idegesítő kilókról van szó. Például, ha reggelente egy plusz evőkanál mogyoróvajat vagy mézet adsz a napi turmixodhoz, akkor akár 120 további kalóriát fogyaszthatsz el, ami körülbelül heti 840 további kalóriát jelent, amit valóban jobban fel lehetne használni.

Megoldás: Ha nem érsz el eredményt, ellenőrizned kell az adagokat. Például egy adag marhahús körülbelül 85 gramm (kb. akkora, mint egy pakli kártya), egy adag fagylalt fél csésze (kb. teniszlabda méretű). Kezdetben ki kell mérni az adagokat. Ha ezt néhányszor megtetted, a következő alkalommal könnyedén megbecsülheted az adagokat szemmértékkel is. Minél közelebb kerülsz a kívánt testsúlyodhoz, annál aprólékosabb és takarékosabb kell legyen a kalóriák kezelése.

2. ok: túl sokat csalsz jutalmazásként!

Nincs abban semmi rossz, ha egy kemény edzés után megeszel egy szelet tortát, igaz? Bocsi, rossz gondolat! Ha a fogyásról van szó, az edzés utáni nassolás több, mint kontraproduktív. Ha például egy 10 km-es futásért tortával akarod megjutalmazni magad, akkor több kalóriát fogyasztasz el, mint amennyit elégettél sportolás közben. És persze ez összeadódik. Néhány „jutalmazó kalória” itt-ott, és máris annyi kalóriát majszoltál fel, hogy hetente plusz egy napra lenne szükséged ahhoz, hogy kilábalj belőle.

Megoldás: Ahelyett, hogy egy egész hamburgerrel, egy krémessel vagy egy adag krumplival jutalmaznád meg magad, nassolj egy kisebb adagot kedvenceid közül: például egy rúd étcsokoládét vagy egy gombóc vaníliafagylaltot. Emlékeztetőül: a napi bevitt kalóriák mindössze 10-20%-ának szabadna gyorsételből származnia. Ha nem látsz eredményt a skálán, csökkentsd a jutalmakat 10%-ra. Példaképpen: a nagyon aktív férfiak akár 2800 kalóriát is fogyaszthatnak napi szükségletként, amelyből 280 kalória lehet a nasi.

3. ok: túlzott önbizalom az erőnlétedben!

Aki hirtelen többet edz, az hajlamos elkerülni a további testmozgást a mindennapi életben. Először szétszakítod a súlyokat edzés közben, majd bepattansz a liftbe vagy vezeted az autód, hogy lezuhanhass arra a szeretett kanapéra. Hiszen már annyi kalóriát elégettél, hogy már nem is kell mozognod – és máris beleestél a csapdába.

Megoldás: A mindennapi testmozgás nagymértékben segít a fogyásban, és hozzájárul a saját motivációdhoz is. Gyerekjáték: csak menj a lépcsőn a lift helyett, vidd el sétálni a kutyát, játssz egy kicsit többet a gyermekeddel, vagy célozz meg egy bizonyos napi lépésszámot, és a kilók „maguktól” lehullanak.

4. ok: gyakran túleszed magadat!

Ha sokat mozogsz, automatikusan nagyobb az étvágyad. Edzés után gyakran sóvárogsz, és sok felesleges dolgot belapátolsz. Az eredmény: az edzés hiábavaló volt.

A megoldás: Ahelyett, hogy éhesen edzenél, majd túleszed magad, egyszerűen fogyassz el egy kis nassolnivalót edzés előtt, hogy kordában tarthasd az éhséged. De: inkább a könnyű ételeket részesítsd előnyben, hogy ne teli gyomorral kelljen edzened. Egy alma például tökéletes edzés előtti nassolnivalónak, energiát is ad. Egy marék mandula nemcsak jó zsírokat tartalmaz, hanem az éhségérzetet is távol tartja. Természetesen a proteinszelet is működik. Ha munka előtt vagy közvetlenül utána edzel, csak utána fogsz tudni enni. Így csináld helyesen: Közvetlenül edzés után fogyassz el egy kis nasit, vagy ami még jobb, egy fehérjeturmixot. Ezzel csökkented a túlevés kockázatát a következő étkezésednél.

5. ok: nincs rutinod az edzésben!

A rutin különösen fontos az utolsó néhány kiló elleni küzdelemben. Ha kihagysz egy edzést, fennáll annak a veszélye, hogy a következőt is kihagyod. Legalábbis ez derült ki egy brit tanulmányból, amely szerint a rutinszerű viselkedés a hosszú távú fogyás sikerének kulcsa. A fogyás érdekében huzamosabb ideig be kell tartanod az étrendet és az edzéstervet. Egy másik probléma: Sok gyakorlatot, például a guggolást, a felhúzást és a fekvenyomást gyakran helytelenül hajtják végre, mert az emberek nem szánják rá az időt a tanulásra és a megfelelő forma elsajátítására.

Megoldás: Minél többet dolgozol a gyakorlatok helyes elvégzésén, annál hamarabb tudsz nagyobb súllyal edzeni és a fogyásban is előrelépést érhetsz el. A plusz súly több izomtömeget épít, és végül a zsírt is felhasználja. Csak 4-6 hét után érdemes elgondolkodni a gyakorlatok változtatásán.

6. ok: nem megfelelő a regenerációd!

Ha nem tartod magad az edzéstervhez, és mindenekelőtt nem ragaszkodsz a pihenőidőkhöz, akkor hibát követsz el, és nem fogsz fogyni a terveid szerint. Bármilyen ellentmondásosan is hangzik, a felépülés hiánya valójában fogyáshoz vezethet. A test izmait rendkívül megterheli a nagy súlyos edzés. Ezt követően a szervezetnek időre van szüksége a felépüléshez és az izomépítéshez, mielőtt a következő edzésen újra megterhelnéd.

Megoldás: Sokan nem értik, hogy az időben hazaérkezés, a jó étkezés, a sok alvás és az elegendő folyadékbevitel lehetővé teszi a szervezet felépülését. Egy nappal később újra edzhetsz, feltéve, hogy előző este jól felépültél. Ha kezdő vagy, a heti két-háromszori edzés a megfelelő átlagosan. Ha türelmetlen vagy, és a lehető leggyorsabban szeretnéd látni az eredményeket, akkor 6-szor is elvégezheted az edzést, de ügyelj a különböző izomcsoportok edzésére. Például, ha a hétfő a mellnap, akkor a kedd az alsótest ideje, hogy a felsőtestnek legyen ideje regenerálódni.

A megakadt fogyás frusztráló és demotiváló is egyben. Rendkívül nagy a veszélye annak, hogy visszaesel a régi rutinodba és bedobod a törölközőt. A probléma az, hogy minél karcsúbb leszel, annál nehezebb leszedni az utolsó néhány kilót. Az anyagcsere egy fokozatot lejjebb kapcsol, és így jelentősen megnehezíti a további fogyást. Tippjeinkkel játékosan győzheted le a fogyási akadályaidat, és győztesként léphetsz fel a bosszantó kilók ellen.

Amennyiben további kérdéseid lennének, keresd bátran szakembereinket, segítségükkel minden kérdésedre választ kaphatsz.

SPEEDFIT – Fitnesz Mindenkinek!

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.