Ez a cikk neked szól, ha:

  • Szeretnéd megtudni, hogy mikor a legjobb vitaminokat szedni?
  • Többet szeretnél megtudni az egyes vitaminokról, amelyek egy átlagos multivitaminban találhatóak.
  • Szeretnéd megtudni mely vitaminok és ásványi anyagok kombinált szedése nem javasolt és miért

A D-vitamin szedésének legjobb ideje

A D-vitamin zsírban oldódik, ami azt jelenti, hogy a megfelelő felszívódás érdekében zsírban gazdag ételekkel kell párosítani. Fontos, hogy a D-vitamint beépítsd a rutinodba, a reggeli mellé, vagy esetleg a lefekvés előtti étkezés mellé (feltéve, hogy nem zavarja az alvásodat.)

A D-vitamint a legjobb reggel vagy ebédidőben bevenni, amikor magas zsírtartalmú ételeket fogyasztasz, például egy pohár tejet, avokádót, olívaolajat vagy lenmagot.

A C-vitamin legjobb bevételi ideje

A C-vitamin vízben oldódó vitamin, ami azt jelenti, hogy a legjobb vízzel bevenni. A C-vitamint a nap bármely szakában beveheted, amíg nem irritálja a gyomrodat.

A B-vitaminok legjobb bevételi ideje

A B-vitaminok bevétele a legjobb időpont ébredés után. Vannak olyan adatok is, amelyek szerint a B-vitamin délutáni szedése befolyásolhatja az alvást. Annak érdekében, hogy a B-komplex ne zavarja meg az alvást, a B-vitaminokat reggel kell bevenni, lehetőleg étkezés közben, hogy maximalizáljuk a felszívódásukat. Biztonságos, ha egyszerre több B-vitamint is beveszel.

Mire jók az egyes B-vitaminok?

  • A B-1-vitamin tiamin néven ismert. Alapvető szerepet játszik a szénhidrátok és a fehérjék lebontásában. Jó forrásai közé tartozik a földimogyoró, a fekete bab és a gabonatermékek. Jó források: Teljes értékű vagy dúsított gabonakészítmények, sertéshús, földimogyoró és fekete bab.
  • A B-3-vitamint niacinnak is nevezik. Megtalálható a földimogyoróban, a halban, a barna rizsben és a teljes kiőrlésű gabonafélékben.
  • A B-6-vitamin rengeteg anyagcserefolyamatban vesz részt – elengedhetetlen ahhoz, hogy a táplálék (és különösen a szénhidrátok) a nagy tápanyagokból a szervezet számára hasznosítható kis egységekre optimálisan bomoljanak le. Jó forrásai közé tartozik a banán, a tonhal, a csicseriborsó és a pisztácia.
  • A B-9-vitamint folsavnak nevezik, és elengedhetetlen a vörösvértestek előállításához. A DNS és az RNS egyik építőköve. Jó forrásai közé tartozik az avokádó, a leveles zöldségek, a brokkoli, a zöldborsó és még sok más.
  • A B-12-vitamin csak állati eredetű termékekben található meg. A B-12-vitamin létfontosságú az idegrendszer normális működéséhez. Segít az RNS létrehozásában és szabályozásában, és részt vesz a vörösvértestek képződésében is. A B-12-vitamin bevétele az összes B-vitaminhoz hasonlóan reggel a legjobb időpont.

Az Omega-3 zsírsavak (halolajok) legjobb szedési ideje

Az Omega-3 a nap bármely szakában bevehető. Az omega-3 felszívódásának javítása érdekében olyan étkezéssel együtt kell bevenni, amely zsírokat tartalmaz, például avokádót, lenmagot vagy teljes zsírtartalmú tejet.  Az omega-3 (EPA és DHA), más néven halolaj létfontosságú tápanyag a szervezet számára, mert segít javítani a szív egészségét, védi az agyműködést és támogatja a megfelelő növekedést.

Az omega-3-nak vannak mellékhatásai, mint például a reflux. Ennek leküzdése érdekében a napi adagot két kisebb adagra oszthatod, és az egyiket reggel, a másikat délután veheted be. Ne feledje, hogy az omega-3 felszívódásának maximalizálása érdekében olyan étkezéssel együtt kell bevennie, amely jó zsírforrást tartalmaz. Ez segíthet csökkenteni a mellékhatásokat, valamint fokozhatja a kiegészítés hatékonyságát.

A folsav szedésének legjobb ideje

A folsav a B9-vitamin mesterséges változata. A folsav segíti a szervezetet az egészséges vörösvértestek létrehozásában. A terhesség előtt és alatt a folsav fontos, hogy támogassa a baba agyának, koponyájának és gerincvelőjének fejlődését.

A folsavat a nap bármely szakában beveheted. a folsav vízben oldódó étrend-kiegészítő, ami azt jelenti, hogy a legjobb, ha vízzel együtt veszed be.

A magnézium szedésének legjobb ideje

A legtöbb egészségügyi szakember azt javasolja, hogy a magnéziumot étkezés közben vegyük be, mivel hashajtó hatása miatt éhgyomorra hasmenést okozhat. Ennek eredményeképpen az adagot kettéoszthatod (reggeli és vacsora).

A magnézium alapvető tápanyag, amely számos funkciót befolyásol a szervezetben. Több mint 300 enzimreakcióban játszik kulcsszerepet a szervezetben. A magnézium olyan fontos ásványi anyag, hogy még ha nem is a „tökéletes időben” szeded, már a tény, hogy következetesen szeded, több mint elég.

A legtöbb étrend-kiegészítőhöz hasonlóan ennek is a napi rutin részévé kell válnia, hogy mindig kiegyensúlyozott és megfelelő magnéziumszintet biztosítson a szervezetében.

Az E-vitamin szedésének legjobb ideje

Az E-vitamin-kiegészítők akkor működnek a legjobban, ha este, étkezés közben veszed be őket. Az E-vitamin zsírban oldódó vitamin, amelynek felszívódásához az ételeinkben lévő természetes zsiradékra van szüksége.

A cink szedésének legjobb ideje

A cink immunerősítő tulajdonságairól ismert. A legjobb, ha étkezés előtt egy-két órával, egy pohár vízzel vesszük be. A nap bármely szakában beveheted.

Kerülendő vitaminkombinációk

C-vitamin B-12-vitaminnal

A C-vitamin az immunrendszer egészségéhez nélkülözhetetlen antioxidáns. A B-12-vitamin segít az idegrendszer karbantartásában és a vörösvértestek képzésében. Tanulmányok szerint e két étrend-kiegészítő egyidejű szedése csökkentheti a felvett B-12-vitamin mennyiségét. Ezért azt javasolják, hogy ezeket a kiegészítőket legalább két óra különbséggel vegyük be.

A-vitamin-kiegészítés A-vitaminban gazdag élelmiszerekkel

Mivel az A-vitamin zsírban oldódó vitamin, a felesleg elraktározódik a szervezetben. Tehát nem kell minden nap A-vitamint szedni. A túl sok A-vitamin gyengébb csontokhoz és több csonttöréshez vezethet a kor előrehaladtával. A születendő babákra is káros lehet.

Ha terhes vagy A-vitamin-kiegészítőt szedsz, kerüld a máj vagy májpástétom fogyasztását. Ezekben az ételekben olyan magas az A-vitamin-tartalom, hogy még ha nem is szedsz A-vitamin-kiegészítőt, akkor is csak hetente egyszer fogyassz belőlük, hogy elkerüld az A- vitamin felhalmozódását a szervezetben.

Folsav (B9-vitamin) és B12-vitamin

Bár mindkét B-vitamin fontos, a túl sok folsav vagy folát szedése valójában elrejtheti a B12-vitamin-hiány tüneteit.

E-vitamin és K-vitamin

Jól dokumentált tény, hogy az E-vitamin pótlása egyeseknél fokozott vérzéshez vezethet. Egyes orvosok K-vitamin-kiegészítőt írnak elő a véralvadás elősegítésére. Az E-vitamin egyidejű szedése ellensúlyozhatja a K-vitamin hatását.

Egyéb, kerülendő étrend-kiegészítő kombinációk

Zöld tea és vas

Önmagában mindkét étrend-kiegészítő számos előnnyel jár. A zöld tea gyulladáscsökkentő vegyületeket tartalmaz, amelyek segíthetnek az olyan betegségekben szenvedőknek, mint a gyulladásos bélbetegség. A vas fontos a hemoglobin, a vérben lévő fehérje előállításához.

A zöld tea antioxidánsai azonban együttesen fogyasztva kötődnek a vashoz. Ez csökkenti a zöld tea fogyasztásának pozitív hatásait.

Kalcium más ásványi anyagokkal

A kalcium fontos ásványi anyag a csontok egészségéhez. A kalcium-kiegészítő szedése befolyásolhatja, hogy a szervezeted hogyan dolgozza fel a többi ásványi anyagot, például a cinket, a magnéziumot vagy a vasat. Ha ezeknek a kiegészítőknek bármilyen kombinációját szeded, érdemes őket külünbőző napszakokban, szétválasztva bevenni.

Remélem sikerült néhány új elméleti és gyakorlati infóval is szolgálni ebben a cikkben.

Szücs Péter – Személyi edző

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.