Lemondasz a tésztáról, mert diétázol? Ne tedd! A tészta önmagában nem hizlal, sőt, mértékkel fogyasztva igazából egészséges. Megmutatjuk hogyan készítsd el ha fogyni szeretnél!

Imádod a tésztát, képes lennél minden nap azt enni? Nem csoda, a tészta igazi addiktív potenciállal rendelkezik, ráadásul szuper egyszerű és sokoldalúan elkészíthető. Úgy érzed le kell mondanod a kedvenc tésztádról? Gyakran mondják, hogy a tészta csak szénhidrátokból áll, és hogy azoktól hízol. Valóban így van ez?

Amióta az olyan diéták, mint a low carb, a keto és a paleo népszerűvé váltak, a tésztát démonizálták, azonban ezt tévesen tették. Különösen a teljes kiőrlésű tészta egy igazán egészséges étel, amelyet nem szabad kihagynod az étrendedből, mert a tápanyagtartalma kiemelkedő.

Mennyire egészséges a tészta?

A tészta tele van növényi fehérjével, magnéziummal, vassal és káliummal. 100 gramm nyers durumbúzából készült tészta például 13 gramm fehérjét és 1,5 milligramm vasat tartalmaz. A teljes kiőrlésű tészták azonban egyértelműen előnyben vannak a tápérték tekintetében. A fehér búzából készült tészták rosttartalmának több mint kétszeresével a teljes kiőrlésű tészták pozitívan hatnak a bélműködésre, és hosszan tartó jóllakottságot biztosítanak.

A 100 gramm nyers súlyra jutó 320 kalóriával ráadásul körülbelül 30 kalóriával kevesebbet tartalmaz, mint a hagyományos tészta.

A tészta hosszú szénhidrátláncú, összetett szénhidrátokban gazdag étel, amelyeket a szervezetnek az étkezés után először le kell bontania az egyes alkotóelemeire, cukormolekulákra.  Ez pedig időbe telik. Ezért a teljes kiőrlésű tészta nem befolyásolja annyira a vércukorszintedet, mint a világos fajta, így a gyomrod sem korog olyan hamar, mint amikor hagyományos tésztát eszel.

A tésztából származó szénhidrátok energiaszállítóként szolgálnak a szervezet számára, amelyek glikogén formájában tárolódnak az izomsejtekben és a májban. Szükség esetén így az energiatartalékok előhívhatók, és rendelkezésre állnak a megterhelő tevékenységek során. Ha tehát növelni szeretnéd a teljesítményed, akkor kényeztesd magad egy adag tésztával.

A tészta hízlal?

 Nem, a tészta önmagában nem hízlal. Ami viszont hízlal, azok a magas energiatartalmú mártások, például a zsíros bolognai vagy krémmártások és a túl sok sajt. Tehát mindig az összetevőkön múlik.

Ráadásul a tészta azért is ideális fogyókúrához, mert főzés közben több mint kétszeresére nő a térfogata a vízfelvételnek köszönhetően. Ettől pedig, mint tudjuk, nem hízol el.

Fogyókúrás tipp: Egyél előző nap felmelegített tésztát.

Általánosságban elmondható, hogy a tésztát mindig al dente kell fogyasztani, mert a rövidebb főzési idő azt jelenti, hogy kevesebb keményítő bomlik le, ami miatt a vércukorszint lassabban és szabályozottabban emelkedik.

Még jobb: melegítsd újra az előző napról megmaradt tésztát, és spóroljon meg néhány kalóriát. A hűtés során ugyanis a tésztában lévő normál keményítő egy részéből úgynevezett „rezisztens keményítő” keletkezik. Ezt a szervezet saját enzimjei nem tudják lebontani, ezért nem tud felszívódni a vékonybélben. Ergo: a szervezet kevesebb kalóriát tud kivonni a tésztából – egy újabb bónusz!

Egyébként: egy nemrég készült tanulmány szerint a rezisztens keményítő jótékony hatással van a bélflórára. De ez még nem minden: a rezisztens keményítő még a bélrendszer felső részén kialakuló rákos megbetegedéseket is csökkentheti. A keményítő nem csak a főtt tésztában, hanem a főtt burgonyában vagy a rizsben is megtalálható.

Mekkora egy normál adag tészta?

A nyers súly alapján a 100 grammos értéket használhatod irányadónak. Például 100 gramm nyers durumbúzából készült tészta körülbelül 230 gramm főtt tésztát eredményez, fajtától függően. Ezek a felszívott vízzel együtt mindössze 30 százalék szénhidrátot és körülbelül 350 kalóriát tartalmaznak. Ráadásul a tészta szinte egyáltalán nem tartalmaz zsírt. A teljes kiőrlésű tészták esetében 80 gramm általában elég ahhoz, hogy jóllakj.

Ez az 5 tésztatípus segít a fogyásban

Több mint 100 különböző tésztaféle létezik, mindenféle formában és színben. Ha még mindig ódzkodsz a klasszikus tésztáktól, akkor mindenképpen próbáld ki ezt az 5 alternatívát:

1. Soba tészta

Az ázsiai hajdinatészta 100 grammonként körülbelül 370 kalóriát tartalmaz, ami nem kevesebb kalóra, mint a hagyományos tészta. A különbség: a hajdina pszeudo-gabona, ezért teljesen búza- vagy gluténmentes. Ezért ez a tészta tökéletes választás a gluténérzékenyek számára. Figyeljünk azonban az összetevők listájára, mivel gyakran adnak hozzá búzalisztet. Ez a termék viszont 100 százalékban hajdinalisztből készül.

2. Zoodles

Ezek nem „igazi” tészták, hanem cukkiniből készült zöldségtészták. A zoodles-t magad is elkészítheted spirálvágóval. A cukkiniből készült tészta 100 grammonként mindössze 20 kalóriát tartalmaz – ez egy alakbarát és mindenekelőtt egészséges tésztaféle. Próbáld ki a zoodleseket fetával.

Tipp: Egy jó spirálvágóval nemcsak cukkiniből, hanem sárgarépából és más zöldségekből is könnyedén készíthetsz spagettit.

3. Tészta hüvelyesekből

A lencséből, borsóból és hasonlókból készült tészta jelenleg nagy divat, és nem véletlenül: a hüvelyesekből készült tészta rengeteg növényi fehérjét, rostot és összetett szénhidrátot biztosít, amelyek sokáig jóllakottan tartanak. Az egészséges tésztaváltozat vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag, ráadásul gluténmentes és vegán.

4. Shirataki tészta

A shirataki tészta (majdnem) 0 kalóriát tartalmaz. A konjak gyökér gumójából készül – amely főként a vízben oldódó glükomannán élelmi rostot tartalmazza. Ez viszont a gyomorban kitágul és jóllakat. Ezt még tudományosan is bizonyították.

A konjak tésztának, ahogy az alacsony szénhidráttartalmú tésztát is nevezik, alig van saját íze, de átveszi a szósz vagy a fűszerek ízét. Laktózmentes, gluténmentes, vegán és cukormentes is.

5. Alga tészta

Ezek a tészták nem algából készülnek – az alga a tészta. A tésztát beáztathatod vagy közvetlenül megfőzheted. Az algatészta ráadásul kellemesen harapható, vegán, gluténmentes és nagyon magas rosttartalmú. De be kell vallani, hogy az ízét meg kell szokni. Egy 20 grammos adagban – több nem kell, hiszen az alga rendkívül megduzzad – mindössze körülbelül 5,7 gramm szénhidrát van.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.