Amikor a média a táplálkozás témájával foglalkozik, gyakran szóba kerülnek az úgy nevezett szuperélelmiszerek. Ebben az összefüggésben a kókusz újra és újra felbukkan. Utánajártunk neked, hogy mit is tud valójában nyújtani ez az egzotikus gyümölcs.

MI áll a szuperélelmiszerek mögött valójában?

A médiában szinte naponta jelennek meg új „csodaszerek”, amelyek megoldást ígérnek minden problémánkra. Véleményünk szerint egyértelmű változás ismerhető fel a fitnesz és a táplálkozás területén. Úgy tűnik, hogy a mesterségesen előállított étrend-kiegészítők egyre inkább teret veszítenek, és a trend a természetesség irányába mozdul el. Az olyan kifejezések, mint a tiszta táplálkozás és a szuperélelmiszerek egyre több magazinban, blogon és fórumon dominálnak. Egyszerűen fogalmazva, a „tiszta étkezés” fogalma azt jelenti, hogy ahol csak lehet, csak feldolgozatlan élelmiszereket fogyasszunk. Ezek elsősorban gyümölcsök, zöldségek és teljes kiőrlésű termékek. A cél az, hogy fittebbnek és egészségesebbnek érezzük magunkat. A szuperélelmiszerek tökéletesen illeszkednek ebbe a táplálkozási koncepcióba, és ezek maximalizálják a pozitív hatást.

A szuperélelmiszerek olyan élelmiszerek, amelyeket nem mesterségesen állítanak elő, emiatt természetesek. Olyan sok vitamint, ásványi anyagot és antioxidánst tartalmaznak, hogy már kis mennyiség is elegendő a szervezet tápanyagszükségletének fedezésére. A szuperélelmiszerek valójában nem mások, mint természetes termékek, amelyeket a táplálkozási szakemberek már régóta ajánlanak. Ez nemcsak környezetbarátabb, de olcsóbb is!

Az öt leghíresebb szuperélelmiszer

Megnéztük, mely szuperélelmiszerek jelennek meg gyakran a médiában és a szupermarketek polcain. A legnépszerűbb energiadús ételek és italok közé tartoznak

  • Chia magok
  • Goji bogyók
  • Kókuszvíz
  • Matcha
  • Spirulina

Ezek a termékek mind egzotikusak és távoli helyeken őshonosak. Az importálásuk ezért pénzbe kerül. A szuperétel címkével a gyártók így még magasabb áron tudják eladni termékeiket. Tényleg megéri? Nézzük meg a kókusz példáját!

Kókuszvíz: a természet ajándéka vagy kiforratlan ötlet?

Amerikai hírességek, mint Madonna és Rihanna állítólag esküsznek rá, és nyilvánosan mutogatják. A kókuszvíz fogyasztása menőbb, mint valaha. Állítólag csodafegyver szinte minden ellen, a hőségtől a rákig. A mesterségesen előállított fitneszitalok helyettesítőjeként és fogyókúrás italként is reklámozzák. De mi is valójában a kókuszvíz? Először is, nem más, mint az a tiszta folyadék, amit egy éretlen, kívülről még zöld kókuszdióban találunk. A 100 ml-enként 15-10 kcal-val meglehetősen alacsony kalóriatartalmú, de tápanyagokban gazdag. Olyan ásványi anyagokat tartalmaz, mint a réz, a magnézium és mindenekelőtt a kálium. Nyomelemeket, vitaminokat és antioxidánsokat is tartalmaz. Ez utóbbiakról sokkal ellentmondásosabban beszélnek az orvostudományban, mint azt a reklámok alapján gondolnánk. Elsősorban a tabletták vagy egyéb kiegészítők fogyasztására vonatkozik. A szakértők egyetértenek abban, hogy a magas antioxidáns-tartalmú friss gyümölcsöknek és zöldségeknek a napi étrend részét kell képezniük.

Táplálkozási szempontból tehát nincs semmi baj a kókuszvízzel. Az íze meglehetősen jellegtelen.

Sportital kókuszvízből

Mint már említettük, a kókuszvizet az izotóniás fitneszitalok alternatívájaként is használják. Ez elsősorban a feltűnően magas káliumtartalmának köszönhető. Ez segít szabályozni a vízháztartásodat, és kiegyensúlyozza a nátrium és a kálium arányát. A kókuszvíz tökéletes teljesítményfokozó a könnyű vagy mérsékelt testmozgáshoz. A kókusz természetes nátriumtartalma csak akkor elégtelen, ha igazán megerőltető edzéseket végzel. Egyébként a magnézium-, kalcium- és nátriumtartalma elhanyagolható. A mineralizált ásványvíz ebből a szempontból semmivel sem rosszabb a kókuszvíznél.

A kókuszvíz mint fogyókúrás szer

Még a kókuszvíz sem csodaszer, és mértékkel kell fogyasztani. Persze, ha korábban egy liter kólát vagy jeges teát ittál, akkor rengeteg kalóriát spórolhatsz meg, ha ugyanennyi kókuszvizet iszol helyette. A víz azonban itt is jobb alternatíva. A kókuszvízről gyakran mondják, hogy pozitív hatással van az anyagcserére. Ez azonban tudományosan nem bizonyított. Ha a kókuszvizet választod  szomjoltóként az étkezések között vagy sportitalként, figyelj oda az összetevőkre – minél rövidebb az összetevők listája, annál jobb! Ma már sokféle gyártó van a piacon, és egyesek adalékanyagokat adnak a termékeikhez. A célod itt is a következő legyen: minél természetesebb. Még a magasabb ár sem mindig garancia a nagyobb természetességre, bár elmondható, hogy az olcsóbb termékek gyakran spórolnak a minőségen.

A kókuszt joggal tartják szuperélelmiszernek. Míg az érett gyümölcsből készült sűrű, fehér kókusztejnek viszonylag magas a zsírtartalma, a tiszta kókuszvíz kalóriaszegény, frissítőként hasznos lehet számunkra. Mindkét változat különösen gazdag káliumban. A kókuszvíz tehát jó alternatívája a cukros üdítőknek és az izotóniás italoknak, de nem helyettesíti a diétát, ha fogyni szeretnél.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.