Ezeknek az „izomépítő” ételeknek állandó helyet kellene kapniuk az étkezési tervedben, mivel támogatják az izmok növekedését és regenerációját.

A jól definiált izomzatú test nemcsak esztétikus, hanem mindenekelőtt egészséges is. És: az edzett izmok még a kalóriákat is felhasználják, még akkor is, ha éppen nem is csinálsz semmit. Az izomépítéshez a megfelelő ingereket kell beállítanod az edzésed folyamán. Legalább ennyire fontos azonban a helyes étrend. Csak megfelelő ételekkel érheted el céljaid!

Izomnövekedéshez, ezekre a makro tápanyagokra van szükséged!

Fehérje, szénhidrátok és zsír – ezek a makro tápanyagok energiával látják el a tested, így mindhárom fontos az izomépítés szempontjából. Különösen a fehérjében gazdag ételek szükségesek a sikeres izomépítéshez. A benne lévő aminosavak nemcsak az izomrostok építőanyagát képezik, hanem a regenerációban – a sejtek helyreállítási folyamataiban is segítenek. A szénhidrátok viszont biztosítják, hogy edzés közben elegendő erő álljon rendelkezésedre ahhoz, hogy 100 százalékot teljesíts. Egyrészt a jó zsírok elősegítik a fehérje felszívódását, másrészt nagy jelentőségűek az anyagcseréd és az immunrendszered szempontjából.

Testünk azonban nem képes fehérjéket tárolni (ellentétben a zsírokkal és a szénhidrátokkal). Következmény: Ha túl kevés fehérjét eszel, vagy ha túl sokat fogyasztasz belőle, az izmaid megtámadhatók vagy akár leépíthetők. Ezért étrendednek tartalmaznia kell fehérjében gazdag ételeket, kiváló minőségű zsírokkal és szénhidrátokkal kombinálva. Ezért a következő ételeknek rendszeresen a tányérra kell kerülniük:

1. A baromfi zsírszegény és magas fehérjetartalmú

A csirkemell és a pulykamell 100 grammra csupán 1 gramm zsírral rendelkezik a legalacsonyabb zsírtartalmú fehérjeforrások között – tökéletesen alkalmas a sportolók igényeinek kielégítésére, mivel a baromfihúsban is nagyon magas a fehérjetartalom, körülbelül 24 gramm fehérje jut 100 grammonként. További plusz pont: A csirkemellek és társai gazdagok B6-vitaminban, amely részt vesz az aminosav- és szénhidrát-anyagcserében, valamint fontos hírvivő anyagok az ingerek továbbításához.

2. A túróból bevitt fehérje biztosítja izmaid fejlődését!

A túró 100 grammjában 13 gramm fehérje van, ami lehetővé teszi az izmok megfelelő növekedését. Egyenesen kanalazhatod, gyümölcsökkel, dióval és mézzel dúsíthatod, vagy fűszerekkel, gyógynövényekkel és paradicsompürével is kiadós étkezéssé teheted.

3. A tőkehalban magas a jódtartalom!

A tőkehal nemcsak fehérjében gazdag, 17 gramm fehérje / 100 gramm, hanem nagyon sovány, kevesebb mint 1 százalék zsírral. A szervezetet jóddal is ellátja. A nyomelem a pajzsmirigy része, amely ellenőrzi a fehérjék termelését és felelős a sejtosztódásért.

4. A mogyoróvaj egészséges zsírokat biztosít

A földimogyoróvaj és a mogyoróvaj magas kalóriatartalmú és zsírtartalmú, de mivel csak kis mennyiségben fogyasztod őket, ez nem jelent problémát. Az egészséges telítetlen zsírsavak pozitív hatással vannak egészségére. Növelik a koncentrációt, és biztosítják, hogy a sejtmembránok rugalmasak és áteresztőek maradjanak. A mogyoróvaj rengeteg magnéziumot és káliumot is tartalmaz. A két ásványi anyag különösen fontos a sportolók számára, mert szabályozzák az izmok feszülését és ellazulását.

5. A marhahús mint vasforrás!

A marhahús nemcsak kiváló fehérjeforrás, hanem szuper vasforrás is, körülbelül 2,3 milligramm / 100 gramm. A zöldségfélék és a hüvelyesek is tartalmazzák a nyomelemet, de a tested jobban felszívja és hasznosíthatja az állati eredetű ételek vastartalmát. Többek között a vas fontos a vérképzés szempontjából, és biztosítja a test sejtjeinek optimális oxigénellátását is.

6. A tojások biológiai értéke magas!

Egy tojás átlagosan 7 gramm fehérjét tartalmaz. A különlegesség benne: minden étel között a legmagasabb biológiai értéke van, úgymond az „aranystandard” 100 értékkel. Ez azt jelenti, hogy szervezeted a tojásfehérjéből különösen hatékonyan képes előállítani saját fehérjét. Egyébként nem kell kemény tojást enned, próbálj ki egy finom gombás omlettet vagy egy avokádó kenyeret tükörtojással.  Elkészítése annyira változatos, hogy soha nem lehet megunni.

7. A zabpehely tartós energiát biztosít!

100 gramm zabpehely 370 kalóriát biztosít – tehát nem éppen alacsony kalóriatartalmú étel. Ennek ellenére komplex szénhidrátokkal látják el a tested anélkül, hogy megterhelnék. A gyors szénhidrátokkal ellentétben hosszú ideig energiát ad, és biztosítja, hogy edzés közben ne fogyj ki belőle. Használhatod a reggeli müzli összetevőjeként vagy egészséges panírként is húsételeidhez.

8. A kakaó erősíti az immunrendszered!

Olaj nélküli kakaóport minden jól felszerelt szupermarketben találsz. A barna por sok, a szervezet számára fontos tápanyagot tartalmaz, köztük 100 grammban 23 gramm fehérjét. A kakaó boldoggá is tesz, a szervezet több endorfint szabadít fel – és még az immunrendszert is erősíti. Csak adj néhány kanállal fehérje turmixodhoz, vagy keverd össze alacsony zsírtartalmú túróval.

Összegzésül: Izomzatot hatékonyan csak kiegyensúlyozott, tudatos étrenddel lehet felépíteni, amely fehérjét, zsírt és komplex szénhidrátokat, valamint az összes fontos mikroelemet is biztosítja számodra. Ennek a 8 ételnek tehát része kell lennie az étkezési tervednek!

Jó ételekkel, jobb edzéseket kívánunk!

SPEEDFIT – Fitnesz Mindenkinek

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.