Minden reggel fáradtan ébredsz? Egész nap fáradtnak érzed magad, és állandóan úgy érzed, hogy nincs energiád? Ez nem csak veled szokott megtörténni.

Lehet, hogy a céljaid és a napi motivációd egy kicsit megszenvedte ezt a fáradt érzést. Szerencsére vannak módszerek, amelyekkel azonnal növelheted az energiaszintedet és visszanyerheted a motivációdat.

Íme, 5 egyszerű tipp, amely segít ebben:

1. Aludj eleget és jól

Az egészséges alvás nem luxus. Hanem szükségszerűség!

Az elegendő alvás létfontosságú az egészséged szempontjából, és közvetlen hatással van a hormonjaidra, a súlyodra és a motivációdra. Egy 2017-es, az alvásról és az elhízásról szóló tanulmány szerint az elmúlt öt évtizedben az alvás időtartama csökkent, miközben a túlsúlyos és elhízott emberek aránya nőtt. És bár nehéz elemezni az alvás időtartama és a súlygyarapodás közötti közvetlen kapcsolatot, számos jel utal arra, hogy a rossz alvás anyagcsere-zavarokhoz vezet. Ezek a szabálytalanságok befolyásolják étkezési magatartásunkat, csökkentik energiaszintünket, és a rossz alvásminőség ördögi körébe torkollnak.

Így eleget tudsz aludni:

Legyen az alvás prioritás!

Persze mindannyian késő éjszakáig fennmaradunk, hogy megnézzük a kedvenc sorozatainkat, vagy elmegyünk szórakozni. De ha ezt túl gyakran ismételjük, az alváshiány fokozódik, és nagyon gyorsan rendszeres alváshiányhoz vezet. Ha nagyobb figyelmet fordítasz az alvásodra, javíthatod az időbeosztásodat, erősítheted az önismeretedet, és nagyobb egyensúlyra és jó közérzetre tehetsz szert.

– Mindig ugyanabban az időben kelj fel

Ha minden nap ugyanabban az időben kelsz (még a szabadnapokon is), az bizonyítottan javítja az alvás minőségét, valamint a mentális és fizikai jólétet.

A szabályozott alvási és ébredési ritmus segít megerősíteni a cirkadián ritmusunkat, amely olyan hormonok felszabadulásáért és gátlásáért felelős, mint a melatonin és a kortizol. Ez lehetővé teszi, hogy testi funkcióink és keringésünk hatékonyan működjön, így erősnek, ébernek és energikusnak érezzük magunkat.

– Kapcsolj ki minden elektronikus eszközt

Lefekvés előtt legalább 1-2 órával kapcsold ki az összes elektronikai eszközt (mobiltelefon, laptop, táblagép, TV). A készülékeink által kibocsátott kék fény a nappali fényt szimulálja, ami késlelteti vagy csökkenti a melatonin termelődését, és így ébren tartja az agyunkat.

2. Igyunk elegendő folyadékot

Testünk több mint 70%-ban vízből áll, ami nagy hatással van agyunk szabályozására és aktivitására. Ha nem jutunk elegendő folyadékhoz, szervezetünk könnyebben elfárad, és a szokásosnál gyengébbnek érezzük magunkat. Ennek oka az, hogy sejtjeinknek elegendő folyadékra van szükségük ahhoz, hogy a táplálékot anyagcserével feldolgozzák, és előállítsák a mindennap szükséges energiát. Tanulmányok azt is kimutatták, hogy az 1-3%-os alacsony dehidratáltság nemcsak az energiaszintünket befolyásolja, hanem jelentősen rontja az aktív memóriánkat, szorongásos érzéseket vált ki, és növeli a fáradtságérzetet.

Ajánlott naponta legalább 2,5-3,5 liter vizet inni, hogy folyadékszükségletünket fedezzük.

3. Mozogj többet

Lehet, hogy ellentmondásosnak hangzik, de rendszeres testmozgással és sporttal növelheted az energiaszintedet. A mozgás ugyanis fokozza a véráramlást, növeli az oxigénfelvételt, és arra serkenti a szervezetünket, hogy több mitokondriumot termeljen az izomsejtekben. A mitokondriumok olyan kis szervsejtek, amelyek az elfogyasztott táplálékból és a belélegzett oxigénből energiát állítanak elő. Minél több mitokondriumunk van, annál több energia áll rendelkezésünkre.

A rendszeres testmozgás olyan hormonokat is felszabadít, mint az endorfin. Ez a hormon növeli a boldogságérzetünket, enyhíti a fájdalmat, csökkenti a stresszt és elősegíti az általános jó közérzetet.

Így vihetsz több mozgást a mindennapjaidba:

  • Lépcsőzz
  • Sétálj a munkahelyedre
  • Végezz házimunkát
  • Táncolj a kedvenc dalodra
  • Számoljd a lépéseket, és tűzz ki magadnak napi célt
  • Nyújtózkodj ébredés után
  • Jelentkezz be egy fitneszórára
  • Kövess egy edzéstervet

4. Tápanyagokban gazdag ételeket fogyassz

Minden élelmiszer tartalmaz kalóriát, de ezek a kalóriák nem mindig egyformák. Táplálkozásunk közvetlen hatással van a szervezetünkben zajló élettani folyamatokra, ami viszont befolyásolja energiaszintünket és hangulatunkat.

Szervezetünk két fő forrásból nyeri az energiát: szénhidrátokból és zsírokból.

Ha étrendünk túlnyomórészt cukorból (különösen egyszerű cukrokból) áll, akkor gyorsan energiához jutunk, de az azonnal újra el is fogy. Ha azonban kiegyensúlyozottan táplálkozunk, és több egészséges zsírt fogyasztunk, szervezetünk a nap folyamán rendszeres energiához jut, hirtelen energiamélypontok nélkül.

Így kiegyensúlyozottan táplálkozhatsz:

  • Cseréld le az egyszerű és feldolgozott szénhidrátokat összetett szénhidrátokra, például babra, teljes kiőrlésű termékekre, édesburgonyára és zabra.
  • Növeld a napi rostbevitelt olyan élelmiszerekkel, mint a bogyós gyümölcsök, aszalt gyümölcsök, zöldségek, csicseriborsó és hüvelyesek (pl. bab, lencse, borsó).
  • Növeld a fehérjebevitelt olyan élelmiszerekkel, mint a tojás, csirke, vörös hús, hal, tofu, bab és fehérjeturmixok.

5. Kerüld a stresszt

Az állandó stressz súlyosan megviseli a fizikai és mentális egészségünket, és gyakran fáradtságot, kimerültséget, energiahiányt és demotivációt eredményez.

Könnyebb mondani, mint megtenni, de ha állandóan stresszesnek érzed magad, fontos, hogy kiderítsd, mi okozza, és hogyan tudod csökkenteni vagy akár elkerülni. Ha csökkented a stresszt, azonnal növelheted az energiaszintjed.

Az állandó stressz gyakori okai a következők

  • Magán- és külső kötelezettségekből eredő nyomás
  • Trauma/traumatikus élmények miatti sokk
  • Hirtelen változások az életben (munka, kapcsolatok, család stb.)

Hogyan kezeljük jobban a stresszt:

  • Szánj időt magadra, csak arra, hogy önmagad legyél és jól érezd magad
  • Tornázz rendszeresen. Pozitív hatással van a testre és a lélekre, és növeli az endorfin felszabadulását
  • Végezz 5-10 perces légzőgyakorlatokat

Ülj kényelmes helyzetbe, tedd a lábad a padlóra, és lazítsd el a karjaid. Csukd be a szemed, és vizualizálj egy pihentető helyet. Lélegezz be hosszan és lassan, majd lélegezz ki hosszan és lassan.

Beszélj valakivel az aggodalmairól és érzéseiről

Néha egyszerűen szükségünk van arra, hogy kiadjuk magunkból a dolgokat, kifejezzük magunkat és érezzük, hogy meghallgatnak. Ha nem tudsz beszélni a családoddal vagy a barátaiddal, akkor kérj segítséget egy képzett terapeutától.

Szakíts időt a hobbijaidra

Ha időt szakítasz olyan dolgokra, amelyeket élvezel, jól fogod érezni magad, és jobban el tudsz szakadni azoktól a dolgoktól, amelyek stresszelnek. Ha nincs konkrét hobbid, kipróbálhatsz egy új sportot, olvashatsz egy könyvet, köthetsz, kirakózhatsz vagy nézhetsz filmet.

Még néhány szó …

Az energiahiány, a fáradtság és a demotiváció általában nem jelentkezik azonnal. Vannak olyan jelek és kiváltó okok, amelyek idővel felerősödnek. Ezért mindig figyeljünk oda az érzéseinkre és a változásokra, legyenek azok bármilyen apróak is, és soha ne hagyjuk figyelmen kívül ezeket a jeleket.

Ha az energiahiány állandó fáradtsághoz vezet, fordulj orvoshoz, hogy kizárhasson bármi komolyabbat.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.