Az edzés utáni kieresedés nagyon hasonlíthat a visszerekre. Ha valaha is végeztél már guggolást, valószínűleg észrevetted, hogy a lábadban lévő erek közvetlenül utána még hangsúlyosabbá válnak. Ebből arra következtethetsz, hogy az súlyemelés visszereket okoz (olyan vénákat, amelyeket a dudorodó megjelenés jellemez). De vajon az súlyemeléstől valóban visszeres leszel?

Mi is pontosan a visszeresség?

A visszerek megnagyobbodott, kék vénák (gyakran a lábadban vagy a lábfejedben találhatók). Gyakran úgy néznek ki, mint egy szőlőfürt. A visszerek megértéséhez először is tudnunk kell, hogyan mozog a vér a szervezetben. Az artériák a vért a szívtől a szövetekbe (beleértve az izmokat is) szállítják, a vénák pedig egy irányba viszik a vért – vissza a szívhez.

Normális esetben a vénákban lévő billentyűk megakadályozzák a vér visszafelé áramlását, de ha a billentyűk gyengék vagy sérültek ( ez az úgynevezett vénás reflux) a vér mindkét irányba áramolhat. Ez azt okozza, hogy a vér a vénákban összegyűlik, ami a visszerekhez társuló megnagyobbodott megjelenést eredményez. A visszerek leggyakrabban a lábon jelentkeznek (a gravitáció miatt), a test különböző részein is előfordulhatnak.

A jó hír az, hogy az esztétikai aggályokon túl a legtöbb ember nem tapasztal semmilyen kísérő tünetet. (Ha mégis, akkor a lábak nehézsége és az izomgörcsök a leggyakoribbak).

Mi okozza a visszereket?

A visszerek első számú oka a genetika.

További hozzájáruló tényező a terhesség vagy a menopauza alatti hormonális változások, az öregedés, a korábbi vénás vérrögök és az elhízás.

A megfelelő emelési technika segíthet ez ellen. Ha gyakran emelsz nehéz súlyokat, fontold meg a kompressziós zokni használatát, hogy segítsd a véráramlást.

Ha már van visszered, és súlyos tüneteid vannak, egyes orvosok azt tanácsolhatják, hogy csökkentsd a nehézsúlyú emelést.

Mi a különbség a visszerek és a kieresedés között?

Ha a visszereket nem a súlyemelés okozza, akkor miért láthatók a vénáid, miután súlyt emeltél?

Amikor súlyt emelsz, a megdolgoztatott izomszövetnek szüksége van az oxigén mennyiségének növelésére, amit az artériákból származó vérből kapnak. Mivel a fizikai aktivitás során több vér kerül az izmokba, a vénáidnak is nagyobb mennyiségű vért kell szállítaniuk.

De mivel a vénáidnak szükségük van a gravitációra, hogy a vért visszaszállítsák a szívbe, ez lassabban történik, mint az artériás beáramlás. Ez a vénákban a vér „feltorlódását” és megnövekedett nyomást okozhat. Ennek a megnövekedett nyomásnak az az eredménye, hogy a vénák „kipukkadnak”.

A kieresedésben más tényezők is szerepet játszanak: az edzés típusa és a genetika.

Miért van az, hogy egyes embereknek könnyebb az izomépítés? 

Amikor edzel, az izmaid megduzzadnak, ami közelebb nyomja a vénákat a bőr felszínéhez, és növeli a kidudorodás látszatát. A súlyzós edzés jobban beindítja a kieresedést, mint a könnyű kardió.

És igen, mint a legtöbb dologban az életben, a gének is szerepet játszanak ebben. Egyesek érszegényebbnek születnek, mint mások. Ez függhet a testösszetételedtől is: Minél kevesebb zsírral rendelkezik valaki, annál jobban látszanak az erek. Így ugyanolyan edzés után például egy 13 százalékos testzsírral rendelkező ember eresebbnek tűnhet, mint egy 28 százalékos testzsírral rendelkező, még akkor is, ha fiziológiailag ugyanaz a folyamat megy végbe.

Míg a visszerek állandónak számítanak, és számos oka van a megjelenésüknek, addig az edzés utáni kieresedés átmeneti, és a normális fiziológiai dolgok eredménye, amelyek a szervezetben edzés közben és után történnek.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.