Miután végre belejöttél az új edzésrutinodba, mindig kicsit furcsa érzés, hogy pihenőnapot tartasz, főleg az elején. Szuper erősnek, magabiztosnak és ambiciózusnak érzed magad, ezért úgy érezheted, mintha lazsálnál vagy hátráltatnád a fejlődésedet azzal, hogy kiveszel egy-két nap pihenőt. A testednek azonban kétségtelenül szüksége van időnként egy kis szünetre, hogy meggyógyuljon. Ha minden nap az edzőterembe jársz, azzal talán többet ártasz, mint használsz.

Bár a rendszeres testmozgás elengedhetetlen, a napi kemény edzések, amelyek között nincs pihenés, komoly hatással lehetnek az energiaszintedre, az alvás minőségére és az általános egészségi állapotodra. Mint kiderült, lehet túl sokat edzeni. Ha egy egyszerű pihenőnap beiktatása szorongáskeltő, vagy egyszerűen csak nem élvezed, hogy egyáltalán nem mozogsz, az aktív pihenőnapok beépítése a fitneszprogramodba az új titkos fegyvered lehet.

Az edzés utáni regenerálódásnak tudatosnak kell lennie

A pihenőnapok fontosságát mindenki ismeri; olyannyira, hogy egyesek még azt is javasolják, hogy időnként tartsunk egy-egy edzésszünetet, hogy a szervezetünk jól megérdemelt pihenőt kapjon. Vicky Adie, egy tapasztalt fizioterapeuta és pilates oktató a Maraton Handbooknak adott interjújában kiemelte a pihenés értékét. „A pihenőnapok fontos részét képezik a fittség építésének. A testednek időre van szüksége a regenerálódáshoz, és ugyanolyan fontos, mint a tevékenységeid” – jelentette ki.

Adie azt is hozzátette, hogy a pihenőidő hossza közvetlen összefüggésben van az edzés mennyiségével és annak megterhelésével. Minél intenzívebb az edzésed, annál többet kell pihenned. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy csak lustálkodj, ha kiveszel egy nap pihenőt. Emily Capodilupo, a WHOOP adattudományi és kutatási részlegének vezető alelnöke tisztázta, hogy az edzés utáni regenerálódásnak mindig tudatosnak kell lennie.

„Ha a pihenőnapod célja a regeneráció fokozása, akkor valóban tenned kell valamit ennek érdekében, nem pusztán az a tétlenség, hogy nem mész el az edzőterembe” – osztotta meg a WHOOP egyik, a regenerációról szóló podcast epizódjában. Bár mindenképpen szünetet kell tartanod az intenzív edzőteremlátogatások között, a könnyű testmozgás hihetetlenül hasznos lehet a pihenőnapokon, mert így is megmozgatja a vérkeringésedet és az izmaidat.

Mozgasd meg a tested anélkül, hogy kimerítenéd

Az, hogy mi számít könnyű edzésnek, az életmódodtól és a meglévő fitneszprogramodtól függ. Ha sportoló vagy, a súlyemelés lehet a tested átmozgatásának könnyebb formája. Az átlagos fitneszrajongó számára azonban valószínűleg olyasmi lesz, mint a kerékpározás vagy egy élénk séta, Dr. Nicole Belkin ortopéd sebész szerint.

„Ha fáradtnak érzed magad az erőnléti edzéstől, vegyél részt egy alacsonyabb intenzitású kardiovaszkuláris kerékpározásban vagy sétában, ami lehetővé teszi a szervezeted számára, hogy a szigorú tevékenység okozta salakanyagokat keringesse” – tanácsolta az Everyday Healthnek. Ezzel szemben, ha általában több aerob edzést, például futást végzel, Vicky Adie a pilates és a jóga gyakorlását ajánlja, mivel ezek a törzsizmokat célozzák meg, és segítenek az erőfejlesztésben. Mégis, ne felejts el legalább egy rendes pihenőnapot tartani.

Cory Reese író és ultramaratonista futó a Marathon Handbooknak rámutatott, hogy „a heti egy teljes pihenőnap segít csökkenteni a sérülések kockázatát, és segít elkerülni a mentális kiégést, ami a túledzésből adódhat”. Összességében az, hogy bizonyos pihenőnapokon szándékosan megmozgatod a tested, nagy hatással lehet a fittségi utadra és az általános egészségedre, de ne feledd, hogy a valódi pihenés is kulcsfontosságú.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.