Sokáig azt mondták, hogy ha magas vérnyomásban szenvedsz, kerüld az edzőtermet. Ez vajon még mindig igaz? Egy tanulmány új ismeretekkel szolgál ebben a témában.

Világszerte a szív- és érrendszeri betegségek a leggyakoribb halálozási okok. A szív- és érrendszeri betegségek okozta halálesetek 13,8%-a a magas vérnyomáshoz kapcsolódik. Magyarországon körülbelül 3 millió ember szenved magas vérnyomásban, amit azt jelenti, hogy körülbelül minden harmadik ember érintett.

Szerencsére a vérnyomást lehet befolyásolni. Életmódváltással természetes módon csökkentheted a magas vérnyomást. A kiegyensúlyozott táplálkozás és a stressztényezők elkerülése mellett ebben különösen fontos szerepet játszik a testmozgás. Nem kérdés, hogy a kardió edzés hatékony módja a vérnyomás csökkentésének. De mi a helyzet a súlyzós edzéssel?

Erősítő edzés és magas vérnyomás?

Ha magas a vérnyomásod, ajánlott korlátozni a sportágak választékát. Az edzésterv általában olyan állóképességi sportokat tartalmaz, mint a kocogás, a kerékpározás vagy a túrázás, mindezt persze alacsony intenzitással. Az ok: a nagy megterheléssel járó edzések, például a súlyzós edzés, vérnyomás-emelkedést okozhatnak. Különösen az erőltetett légzéssel végzett, kontrollálatlan mozgások jelentenek kockázatot. De vajon tényleg le kell-e venned a kezed a súlyzókról, ha magas a vérnyomásod? A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a válasz NEM. Épp ellenkezőleg: az súlyzós edzés még segíthet is szabályozni a vérnyomást. Legalábbis bizonyos feltételek mellett.

A súlyzós edzés hatékonyan csökkentheti a vérnyomást

Az súlyzós edzés magas vérnyomásra gyakorolt pozitív hatása három speciális feltétel mellett volt a leghatékonyabb:

  • amikor hetente kétszer edzettek,
  • amikor mérsékelt vagy magas megterheléssel edzettek,
  • amikor az edzést legalább 8 héten keresztül végezték

Lassan növeld a terhelést és ellenőrizd a vérnyomásod.

A következetesség a kulcs a vérnyomás csökkentéséhez a súlyzós edzés útján. Ahhoz, hogy hosszú távon kitarts és növeljed az állóképességed, az is fontos, hogy lassan kezdjed, majd idővel növeld a terhelést. Az erőedzés végezhető saját testsúllyal, gépeken, súlyzókkal vagy edzőszalagokkal. Az esetleges kockázatok elkerülése érdekében célszerű az edzés során figyelemmel kísérni a vérnyomást, és orvosi tanácsot kérni az edzés intenzitását illetően.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.