A nyári magas hőmérséklet speciális étrendet igényel. A világ déli országainak étkezési szokásai mutatják meg igazán, hogy a forró napokon hogyan érdemes optimálisan táplálkoznod.

A hőségben fontos odafigyelni a megfelelő táplálkozásra, hogy megfelelően támogassuk a szervezetet, és kompenzáljuk a folyadék- és tápanyagveszteséget. Alapszabály: még ha a nagy melegben gyakran alább is hagy az éhségérzet, akkor sem szabad kihagyni az étkezést és a megfelelő folyadékpótlást, így inkább érdemes egészségesen táplálkozni, mert minden egyes tápanyag létfontosságú funkciókat tölt be. A teljes értékű élelmiszerek fogyasztása egészségesen tart, és javítja a teljesítményt és a jó közérzetet. A levesek,pl:  húsleves és a lében gazdag gyümölcsök és zöldségek segítenek a szervezetet a megfelelő mennyiségű folyadékkal való ellátásában és az elektrolitveszteség kompenzálásában.

A legjobb, ha követjük az olyan országok étkezési szokásait, ahol a számunkra ismeretlen hőség a mindennapok része. Kézenfekvő választás például a túlnyomórészt zöldségekből álló, hallal kiegészített mediterrán étrend.

A chili hűsít

A világ számos déli országában a csípős chili a legnépszerűbb ételek közé tartozik, mert a csípős paprika lehűti a szervezetet, még ha elsőre nem is érezzük úgy: a chiliben található kapszaicin a szájban lévő receptorokhoz kötődik, amelyek azt jelzik az agynak, hogy hőforrás van a szájban. Ezért van az, hogy kezdetben úgy érezzük, hogy melegünk van. Valójában azonban éppen ez az észlelt meleg vált ki a szervezetben egy hűtési reakciót, amely a fokozott izzadságtermelés révén lehűti a szervezetet.

Tippek a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz hőségben

Van néhány fontos szempont, amit érdemes figyelembe venni az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozáshoz a forró napokon:

Elegendő folyadék:

A legtöbb ember számára ez legalább napi 1,5-2 liter folyadékot jelent. Az ásványvíz vagy csapvíz, a gyümölcslevek és a cukrozatlan teák hasznosak. Az alkoholt vagy sok cukrot tartalmazó italokat kerülni kell, mivel ezek dehidratáló hatásúak lehetnek. Fontos: Ha már meglévő betegséged van, például szív- és érrendszeri vagy vesebetegség, konzultálj az orvosoddal a megfelelő folyadékbevitel mennyiségéről.

Ismerd meg a fehérjeszükségleted:

Akár meleg van, akár hideg, naponta legalább egy gramm fehérjére van szükségünk testsúlykilogrammonként, hogy az izmok és a csontok ne szenvedjenek kárt. A fehérje emellett tovább tart jóllakottan, mint például a fehér lisztből készült termékekben található szénhidrátok.

Sózzunk többet:

Nyáron kicsit több sóra van szükségünk, mert ez biztosítja, hogy sejtjeink folyadékot raktározzanak. Amikor nyáron sokat izzadunk, sok sót is veszítünk, így a sejtjeinket megfosztjuk a vízmegkötés lehetőségétől. Fejfájás, szédülés és hányinger, sőt akár keringési elégtelenség is lehet a következmény.

Könnyű ételek:

A könnyű, könnyen emészthető ételek nem terhelik meg a szervezetet. Ebbe a csoportba tartoznak például a friss gyümölcsök, zöldségek, saláták, sovány húsok, halak vagy a vegetáriánus fehérjeforrások, például a főtt hüvelyesek.

Víz és az elektrolitok:

A vízben és elektrolitokban, például káliumban és magnéziumban gazdag élelmiszerek jó választásnak bizonyulnak a hőségben. Ezek közé tartozik a görögdinnye, az uborka, a paradicsom, a bogyós gyümölcsök és a zöld leveles zöldségek. Az édeskömény és a brokkoli például kiváló káliumforrás, ami fontos az izmaink és az idegeink ingerületátviteléhez. Az erős izzadás okozta káliumhiány például koncentrációs zavarokhoz és fáradtsághoz, de szívritmuszavarokhoz is vezethet.

Kerüljük a nehéz és zsíros ételeket:

Az emésztés hőt termel (ételek által kiváltott hőtermelés). Minél nehezebben emészthető egy étel, annál több energiát kell a gyomornak és a beleknek ráfordítaniuk, és annál több hő keletkezik. Ezért van az, hogy a nehezen emészthető ételektől gyakran még melegebbnek érezzük magunkat.

A nagy étkezések helyett jobb, ha kevesebbet, de gyakrabban eszünk.

Kerüljük a forró italokat:

A kávé vagy a tea még jobban felmelegítheti a szervezetet. Jobbak a hűvös, langyos vagy szobahőmérsékletű italok.

Válaszd a langyos ételeket:

Forró napokon a legjobb, ha langyos ételt eszünk, nem pedig forrót vagy jéghideget. Ennek oka, hogy mindent, amit megeszünk, testhőmérsékletűre kell hozni, és ez kimeríti a szervezetet.

Kerüljük a hosszú tárolási időt:

Sok élelmiszer sokkal gyorsabban romlik meg magas hőmérsékleten, mert a hő elősegíti az olyan baktériumok, mint a szalmonella vagy a campylobacter, a penész és más mikroorganizmusok szaporodását. A különösen romlandó élelmiszereket, például a húst, a halat, a tejtermékeket, valamint a friss gyümölcsöket és zöldségeket ezért nem szabad túl sokáig szobahőmérsékleten hagyni, hanem megfelelően kell tárolni, és gyorsan le kell fogyasztani, különösen ha meleg van, hogy minimálisra csökkentsük az ételmérgezés és a gyomor-bélrendszeri megbetegedések kockázatát. A maradékokat gyorsan hűtsd le, és tárold a hűtőszekrényben.

Az energiaszükséglet enyhén növekszik a hőségben

Nagyon meleg időben az energiaszükséglet minimálisan megnő: a 30 °C felett a hőmérséklet emelkedése esetén fokonként 0,5 százalékkal nő az anyagcserénk. A magasabb külső hőmérséklet és a hormonszint változása miatt nyáron általában kissé megnő az energiaanyagcsere. Azok az emberek, akik nyáron általában aktívabbak és többet mozognak, több energiát is fogyasztanak. Ezzel szemben azoknak, akik a hőségben kevesebbet mozognak, inkább az árnyékban fekszenek vagy pihennek, alacsonyabb a kalóriaszükségletük. Másrészt a hirtelen hideg 2-5%-al növeli az energiaszükségletet, mert a szervezetnek több hőt kell termelnie. Ez magyarázza például, hogy egy forró nap az uszodában, sok dideregéssel járó úszás után miért leszünk olyan éhesek.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.