Sokan szenvednek különböző fóbiáktól. Minden 7. felnőttnek volt már különböző félelme a társadalmi érintkezésektől. A hasonló fóbiákkal küzdő emberek az edzőterembe járástól is ódzkodnak. Éreztél már hasonlót? A következő tippekkel leküzdheted, vagy ennek ellenére is fitt és egészséges életet élhetsz!

Mindannyian voltunk már így, felpörgeted magad edzés előtt, és azt mondod magadnak, hogy ma 110%-ot fogsz nyújtani. Útban az edzőterem felé ez a magabiztos érzés gyorsan elillan, amikor rájössz, hogy az egyetlen szabad futópad két futó között van, akik őrülten gyorsan futnak és hogy minden súlyzós gépet olyan izzadt emberek foglalnak el, akiket inkább elkerülnél. A bizonytalanság érzése hatalmába kerít.

Az edzőteremtől való félelem olyasmi, amit néhányan valószínűleg már megtapasztaltak az életükben. Azt a gonosz, önbizalom-romboló érzést, amit akkor érzel, amikor egy megfélemlítő, kínos vagy potenciálisan kínos helyzettel szembesülsz az edzőteremben. Gyakran a fittségi szinted alapján történő megítéléstől való félelem és/vagy a felszereléssel vagy az órákkal kapcsolatos bizonytalanság áll a középpontban. Egyeseknél ez az érzés akár odáig fajulhat, hogy teljes fóbiává válik. Sokan azonban nem veszik észre, hogy nincsenek annyira egyedül a félelmeikkel, mint gondolnák. Az edzőteremtől való félelem sok sportolót érint. És nem számít, hogy milyen nehéz, vékony, erős, fitt vagy magas vagy!

Ha az emberek szorongásos zavarban szenvednek, az általában az élet számos területét érinti. A hatások különösen érezhetőek a kapcsolatokban, a családi és a munkahelyi életben. A szabadidős tevékenységek sem maradnak ki ebből és egy edzőtermi látogatás gyorsan leküzdhetetlen kihívássá válhatnak. Szerencsére, ha az edzőtermi fóbia ellenére is szeretnél edzeni, otthon is könnyen berendezkedhetsz. A következők például alkalmasak a saját négy fal között történő edzésed kivitelezésére:

  • Futópadok
  • ergométerek
  • evezőgépek
  • súlyzókészletek

Ha több hely van otthon vagy akár egy külön üres helyiséggel is rendelkezel, akkor egy kisebb edzőtermet is kialakíthatsz. Az izomépítésre például egy súlyzós állomás alkalmas lehet. Az állomások méretüktől és felszereltségüktől függően körülbelül 3-4 négyzetméternyi helyet igényelnek. A célzott jógagyakorlatok vagy a meditáció is nagyon hasznos lehet a szorongás ellen. A különböző gyakorlatok növelik az adott pillanatra való koncentrációt.

Győzd le az edzőteremtől való félelmedet egy személyre szabott edzéstervvel

Ha szembe akarsz szállni a félelmeddel, célzottan felkészülhetsz az edzőterem látogatására. A legfontosabb, hogy ne rohangálj céltalanul az fitneszteremben. Az első lépés ezért az, hogy az elindulás előtt készíts személyre szabott edzéstervet. Ha előre eldöntöd, hogy milyen gépeket vagy berendezéseket fogsz használni, és hány sorozatot fogsz végezni, az megnyugvást fog adni. A második lépés az edzés időtartama. A fóbiás embereknek nem szabad hosszú ideig egy helyen tartózkodniuk. Az első néhány edzőtermi látogatásnak meglehetősen rövidnek kell lennie. Heti kétszer-háromszor 20 vagy 30 perc tökéletesen elegendő. Ha úgy érzed, neked is van ilyen fóbiád, próbáld ki, hogy a kedvenc zenéidet hallgatod edzés közben, így egy kicsit távol tarthatod magadtól a külvilágot. A saját zene ellazít, és egyúttal jó érzéssel tölti el az embert.

Ha valakivel együtt jársz edzeni, akiben megbízol, az meg fog nyugtatni.

Sok edzőterem nagyon hosszú nyitvatartási idővel rendelkezik. A nagyvárosokban még olyan edzőtermek is vannak, amelyek éjjel-nappal nyitva vannak. A fóbiás embereknek olyan időpontot kell választaniuk, amikor az edzőterem nem túl forgalmas. Kevesebb ember kevesebb érintkezést jelent. Mivel ma már szinte minden edzőteremnek van honlapja vagy képviselteti magát a közösségi médiában, a nyitvatartási idő általában online is megtalálható. Ha még mindig aggódsz, egy jó barátoddal vagy családtagoddal együtt is beiratkozhatsz egy edzőterembe. Egy megbízható személlyel való látogatás további megnyugvást adhat.

Természetesen fontos, hogy az érintettek elkezdjenek beszélgetni. Ezt a legkönnyebben az edzőterem személyzetével teheted meg. A beszélgetések csökkentik a szorongást, és idővel az érintettek úgy érzik majd, hogy ide tartoznak. Egy személyi edző is segíthet abban, hogy könnyebb legyen a kezdés, és további motivációt adjon, különösen az elején.

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.