Tudj meg többet az emésztésről

Sokat beszélünk táplálkozásról, tömegnövelésről, vagy éppen diétáról, de közülünk hányan tudják mi is történik azután, hogy jóízűen elfogyasztottuk kedvenc ételünket.

Kezdjük az elején: mi is az emésztés?

Az emésztés a szilárd, vagy folyékony állapotban felvett táplálék átalakítása a szervezet sejtjei által felhasználható anyagokká. Az étel, amit megeszünk, hosszú utat jár be, míg végül eljut a hasznosulásig. Emésztő szervrendszerünk első állomása a szájüreg, ide kerül először a táplálék, majd a garatba „vándorol” és onnan a nyelőcsőbe. A nyelőcső áthalad a mellkasüregen, majd a rekeszizmon keresztül a gyomorba torkollik.

A nyelőcső és a gyomor határán gyűrű alakú zárószerkezet (gyomorszáj) található. Ez egy folyamatosan össze húzódott állapotban lévő izom, amely elernyedni, vagyis megnyílni akkor képes, ha a nyelőcső felső szakaszából falat érkezik. Ez mechanikusan ingerli a záróizmot. Ekkor a gyomorszáj megnyílik a tápcsatornában lévő anyagok a gyomorba kerülnek. Ezután a gyomor kapun keresztül a tápcsatorna következő szakaszába a vékonybélbe kerül az „elfogyasztott étel”. Következő állomás a vastagbél, végül a tápcsatorna utolsó szakaszába kerül „ételünk” a végbélbe,amely záróizommal záródik el a külvilágtól.
Táplálkozásunk során különböző ételeket fogyasztunk melyekben több féle anyag is megtalálható. Tartalmaznak a szervezet számára hasznos tápanyagokat, semleges alkotóelemeket, és esetleg károsító hatású anyagokat is. (pl.: alkohol )

A tápcsatornában négy féle folyamat történik:

  • táplálék továbbítása
  • tápanyagok emésztése
  • tápanyagok felszívódása
  • kiválasztási folyamat

A felszívódás folyamata a felszívható formájú tápanyagok bél falán keresztül történő „átvándorlása” a vérkeringésbe. A véráramba jutott anyagok a keringés által szállítódnak felhasználásuk helyére.

Nézzük (számunkra) legfontosabb tápanyagok felszívódását:

  • FEHÉRJÉK: aminósavak formájában szívódnak fel. A fehérjék egy része már a gyomorban felszívódik további részei pedig a vékonybélben. Fehérje felszívódási sebessége függ a „típusától”. (gyors-ill.lassú felszívódású fehérje)
  • SZÉNHIDRÁTOK:  egyszerű cukrok formájában szívódnak fel. Itt is megkülönböztetünk gyors és lassú felszívódású szénhidrátokat.
  • ZSÍROK: zsírsavak és glicerinek formájában szívódnak fel. A zsírok emésztése lassú folyamat. Végső lebontása és felszívódása a vékonybélben következik be enzimek segítségével.

Említsük meg a leggyakrabban előforduló „károsító” anyagot is, ami az ALKOHOL. Amikor az alkohol bekerül az emberi szervezetbe, rögtön elkezdődik a felszívódása, a száj nyálkahártyáján, a gyomron, és a beleken keresztül a vérbe. Fél, vagy egy óra eltelte alatt a szervezetbe bevitt össz. alkohol mennyisége már a vérben van, és megkezdi keringését. Ezen módon terjed a szövetekben. A vér elviszi az alkoholt a májba, szívbe, és a központi idegrendszerbe. Az alkohol felszívódási sebessége (többek között) függ a bevitt mennyiségtől, és az adott ital alkoholtartalmától.

Röviden ilyen kalandos utat tesz meg kedvenc grillezett csirkemelledJ,míg eljut a hasznosulásig!

SPEEDFIT – Fitnesz Mindenkinek!

Tringer Szilvia

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.