A múlt titkai: harcosok, akiknek az izmai legendává váltak
Az emberek mindig is csodálattal tekintettek a spártai harcosokra, vikingekre vagy római gladiátorokra. Ők nemcsak a csatában jeleskedtek, hanem olyan testi és mentális felkészültséggel bírtak, amit ma is nehéz elérni. De vajon hogyan edzettek? És mit tanulhatunk tőlük?
Garantáltan megdöbbensz így írhatod át a génjeidet testmozgással!
Nem vagy a génjeid rabja! Sokszor halljuk: "Ez genetika", "Apukám is túlsúlyos volt", "Az én családomban mindenki cukorbeteg, nekem sincs esélyem". De mi lenne, ha azt mondanánk, hogy a gének nem sorsot írnak, hanem lehetőséget adnak? És hogy a mozgás – a jól megválasztott edzés – olyan, mint egy távirányító a testedhez: be- és kikapcsolhatod vele a különféle géneket?
5 természetes csodaszer, ami mindent megváltoztat
Képzeld el, hogy nem vagy fáradt. Soha. Az ébresztő óra megszólal, te pedig mosolyogva kelsz fel. Nincs reggeli kómázás, nincs napközbeni agyhalál, és edzés után sem kell két nap, hogy újra rendbe jöjj. Mindez egy mesének tűnik? Pedig egyre többen számolnak be erről – és a titok nem egy csodapirula, hanem adaptogének és funkcionális élelmiszerek.
A bemelegítés nem opcionális! – Így spórolsz meg sérülést és szenvedést
A legtöbben úgy vannak vele: „Ááá, csak gyorsan átmozgatom a vállam, aztán mehet a fekvenyomás.” Vagy: „Majd az első sorozat úgyis bemelegít.” Nos, ez a recept a garantált térdfájásra, vállsérülésre vagy derékpanaszra.
Ennyi kalóriát éget el 1 kg izom naponta
Biztosan hallottad már a mondást: „Az izom több kalóriát éget, mint a zsír.” Ez jól hangzik, ugye? Elég csak egy kis izmot építeni, és onnantól a tested egy zsírégető gépezetté válik. De vajon ez valóban így van? Tényleg az izom a fogyás titkos fegyvere?
Ez nem egy újabb diéta – ez egy új életforma!
A legtöbben, amikor fogyni vagy izmosodni szeretnének, egyből a mérleghez nyúlnak. Megnézik a súlyukat, aztán jön a „kalóriamegvonás”, a futás, a saláták… és a csalódás. Pedig van egy sokkal hatékonyabb módja annak, hogy valóban formába kerülj – ez pedig a testösszetétel átalakítása, vagyis a body recomposition.
A friss kutatások szerint ez a 7 egyszerű szokás felturbózza az agyad!
Gondoltad volna, hogy minden egyes lépéssel, amit sétálás közben megteszel, valójában az agyadat is edzed? Hogy egy tál zabkása reggel nemcsak a gyomrodat, de a memóriádat is felturbózza? Ez nem mese – ez tudomány!
Nem diétázom, csak nem eszem hülyeségeket – Így gondolkodj másként a kajáról
Van az a szó, amitől mindenki hátrahőköl: „DIÉTA”. Mintha azt mondanánk: "kínzás", "koplalás", "búcsú a pizzától". Pedig nem erről kéne szólnia. Az egészséges étkezés nem egy börtön. Nem büntetés. És nem azt jelenti, hogy csirkemell és brokkoli az életed vége.
Az edzés az egészség útja, de érdemes élvezni is a kilométereket!
A legnehezebb rész a kezdet után pár héttel jön. Amikor már becsülettel csinálod, hétről hétre lejársz, nem hagyod ki, izzadsz, sőt, már nem is fulladsz a bemelegítésnél. És mégsem történik a “WOW”. Se haskockák, se extra izmos kar, se drámai súlycsökkenés. Ilyenkor jön a kétely. „Lehet, hogy nem csinálom jól?” Megnyugtatlak: de, csinálod jól. Csak a tested nem reality show ütemben dolgozik.
Nem lustaság – néha az akaraterőd van kifáradva!
Avagy miért vagy nap végére teljesen „edzésképtelen”, még ha motivált vagy is? Van az a pillanat, amikor egész nap nyüzsögsz, pörögsz, tartod a frontot: munka, gyerek, ügyintézés, döntések, rohanás. Aztán este hatkor ott állsz a dilemma előtt: edzés vagy kanapé? És gyakran győz a pokróc, a chips, meg a „csak egy részt megnézek”. Sokan ilyenkor azt mondják: „Lusta vagyok.”
Az a fránya mérleg – Miért ne az számítson, hány kiló vagy?
A mérleg. A kis szörnyeteg, ami ott figyel a fürdőszobaszekrény sarkában, várva, hogy elrontsa a napod. De tényleg az lenne az egészséges életmód fokmérője, hogy mit mutat ez a szerkentyű? Röviden: nem.
Mennyi súlyt lehet leadni egy év alatt? A 25-30 kilós fogyás titkai!
Ha valaha is próbáltál fogyni, biztosan találkoztál már olyan tanácsokkal, amelyek azt ígérik, hogy a gyors fogyás elérhető, ha keményen dolgozol. A legtöbb szakértő és diéta program azt mondja, hogy heti 0,5 kilogramm fogyás az ideális és fenntartható ütem. De mi van akkor, ha a célod ennél nagyobb?
Túl gyorsan akarsz eredményt – Így teszed magad tönkre, még mielőtt bármi látszana
„Már két hete edzek, de még semmi izom.” „Fogytam 1 kilót, de ez biztos csak víz...” Ha edzés közben hárompercenként ellenőrzöd a tükörben a változást, akkor ez a cikk neked szól! Spoiler: a tested nem Amazon Prime-szállítás. Most megmutatjuk, miért ölöd meg a saját fejlődésed a türelmetlenséggel – és hogyan válts át hosszú távú mentalitásra!
Fájdalmad van edzés után? Ne örülj még, lehet, hogy valamit nagyon rosszul csinálsz!
"Érzem, hogy dolgoztak az izmaim" – mondják sokan, miközben napokig alig tudnak leülni a vécére. De vajon tényleg jó jel a fájdalom, vagy csak szarul edzettél? Ebben a cikkben tisztába tesszük, mi az egészséges izomláz, mi a vörös zászló, és mikor kellene inkább pihenned, mint hősködnöd.
Edzés vs. életmód – Miért nem elég csak a konditerem?
Sokan azt hiszik, hogy elég heti párszor lemenni a terembe, és már jönnek is az eredmények. De mi van, ha azt mondom, hogy az edzés csak egy szelete a teljes képletnek? Lehet, hogy épp az edzőtermen kívüli szokásaid miatt nem fejlődsz?
Egy cipő, két edzésforma? Így vágod haza vele a bokád és a térded!
Amikor edzésre készülünk, gyakran a kézenfekvő megoldásokhoz nyúlunk: felkapjuk a jól bevált sportcipőt, és már indulunk is. Hiszen egy kényelmes, jól kinéző cipő elvileg mindenre jó, nem igaz? Hatalmas tévedés! Ha te is ugyanazt a cipőt használod futáshoz és súlyzós edzéshez, nemcsak az edzésed hatékonyságát csökkented, de komoly veszélynek is kiteszed a tested – különösen a lábadat.
Ne csak azt nézd, mit mutat – csinálj igazi csodafegyvert az aktivitásmérődből!
Az aktivitásmérők, okosórák, fitneszkarkötők mára már többet tudnak rólad, mint a legjobb barátod. Csak egy baj van: a legtöbb embernek fogalma sincs, mit kezdjenek velük. A statisztikák szerint az emberek fele már az első hónapban feladja a használatát, vagy teljesen félreérti, amit az eszköz mutat.
Sokkot kapsz, ha megtudod, mit árul el rólad a HRV a táplálkozásod alapján!
A HRV, vagyis a szívfrekvencia-variabilitás (heart rate variability), az utóbbi években a biohacking, a sportteljesítmény és az egészségtudatos életmód egyik legfelkapottabb mérőszámává vált. De mit is jelent pontosan? Egyszerűen fogalmazva: a HRV azt méri, hogy mennyire változatos időközönként ver a szíved.
Ez a 3 természetes csodaszer együtt akár évekkel is visszafordíthatja az öregedést!
Képzeld el, hogy jobban alszol, több az energiád, fiatalosabb a bőröd, tisztább a gondolkodásod, és a tested is jobban bírja a strapát – mindezt műtétek, drága kezelések vagy bonyolult diéták nélkül. Egyre több kutatás mutatja, hogy mindez nem is olyan elérhetetlen, mint gondolnád.
4 dolog, amivel tönkre fog tenni az alváshiány
A modern világ rohanó tempója sokak számára az alvás rovására megy. Egyre több ember él állandó fáradtsággal, és azt hiszi, hogy egy erős kávé vagy energiaital mindent megold. De vajon tényleg ennyire ártalmatlan az alváshiány? A válasz egyértelmű: NEM!
8 tuti tipp, hogy gyorsan felpörgethesd az anyagcseréd
Sokan szeretnének gyorsabb anyagcserét, hiszen az egyik legfontosabb tényezője a fogyásnak és az energikus életmódnak. Vajon valóban növelhető az anyagcsere, vagy ez csupán egy jól hangzó marketingfogás? Nézzük meg a tudományos hátteret és a leghatékonyabb módszereket, amelyek bizonyítottan segíthetnek!
Minden, amit a DBS (gluteális amnéziáról) tudni érdemes
A modern életmód egyik árnyoldala az egész napos ülés. Akár az irodában, akár otthon, akár vezetés közben töltöd a napod nagy részét ülve, ez hosszú távon komoly problémákhoz vezethet. Az egyik ilyen gyakori jelenség a „halott fenék szindróma” (angolul: Dead Butt Syndrome, röviden DBS), amely akkor alakul ki, amikor a fenékizmaink (gluteus izmok) túlságosan inaktívvá válnak, és az agy „elfelejti”, hogyan kell őket megfelelően aktiválni.
Miért van az, hogy néhány nap csúcsformában vagy, máskor meg gyenge mint a harmat?
Egyik nap szétszeded a termet, és úgy érzed, bármire képes vagy. Aztán két nappal később ugyanazokat a súlyokat alig bírod megmozdítani.
Tényleg tovább élsz, ha alacsony a pulzusod? Az eredmények megdöbbentőek!
Az alacsony nyugalmi pulzusszám nem csupán a profi sportolók kiváltsága – ha neked is alacsonyabb az átlagnál, az számos egészségügyi előnyt rejthet. De mit is jelent pontosan, és miért jó neked, ha a szíved kevesebbet ver percenként? Nézzük meg részletesebben!