Amikor egészséges szokásokról beszélünk, a motiváció megtartása nehéznek tűnik, hiszen gyakran a legnehezebb utat választjuk, különösen, ha testmozgásról van szó. Sokan tévesen gondolják, hogy az edzéseknek szörnyűeknek kell lenniük ahhoz, hogy hatékonyak legyenek, ez pedig gyakran ahhoz vezet, hogy még azelőtt feladjuk, hogy nekiálltunk volna.

Mégis ritkán hallani arról, hogy valaki megbánta, hogy edzett, vagy akár csak egy kis tempós sétára ment.

Íme egy egyszerű technika, amellyel megtarthatod azt hangulat és energiaszint változást, amelyet az edzés biztosított számodra. Ha követed ezeket a tippeket pár edzés közben vagy után, gyakorlatilag megtaníthatod az agyad arra, hogy azonnal megkapd az edzés vagy a fizikai aktivitás „jutalmát”.

Hogyan kell csinálni:

  1. Használd a „Hangjegyzetek” alkalmazást a telefonodon.
  2. Közvetlenül az edzés előtt rögzíts egy nagyon rövid szöveget, amelyben leírod, hogyan érzed magad fizikailag, mentálisan és/vagy érzelmileg.
  3. Közvetlenül az edzés után ismételd meg a 2. lépést.
  4. Játszd le magadnak a 2. és 3. lépés felvételét egymás után.

Azonnal észreveheted a mozgás hatását mind a használt szavakból, mind a hanglejtésedből, az energiádból vagy a lelkesedésedből.

Néhány megjegyzés:

  • Ha nincs okostelefonod, akkor írd le az előtte-utána állításokat cetlire vagy naptárba. Ezzel a módszerrel nem hallhatod saját hangodat, de még mindig hatékony lehet.
  • Ez akkor is működik, ha úgy döntesz, hogy ugyanazokat a szavakat használod mindkét felvételben. Egyszer volt egy ügyfelem, aki szkeptikus volt ezzel a technikával kapcsolatban, és azt állította, hogy a pozitívabb szavak használata önmagában megváltoztatja a hangnemet. Mondtam neki, hogy használja ugyanúgy az első és második felvételben is a “Gyengének érzem magam” kifejezést. Meglepte, hogy a hangja sokkal energikusabb és pozitívabb az „utána” megszólalásban.

Figyeld meg, hogy ennek a műveletnek milyen hatása van rád, bármilyen kicsi is legyen az. Az emberek túl gyakran azért sportolnak, mert „muszáj”, és ennek eredményeként a pozitív viselkedésből származó előnyök nagy részétől megfosztja magát, mivel a “munka” vagy “kötelezettség” kontextusa eltünteti a cselekvésből fakadó élvezetet. Ez a technika ezen segít.

Miért működik

A motiváló tényező a hangulat észrevehető változása lesz. Miután néhányszor elvégeztük a gyakorlatot, és meghallgattuk a felvételeket, lényegében megtanítottuk az agyunkat arra, hogy az edzés vagy bármilyen fizikai tevékenység utáni jó érzés jutalmát hajszolja. Létrehoztunk egy viselkedési hurkot, ahol megtanítottuk az agyunknak, hogyan javíthatunk a hangulatunkon, és hogyan érhetünk el erőteljes és pozitív hatást egyetlen szimpla gyakorlattal.

Egy egyszerű gyakorlat, amitől érzelmileg vagy mentálisan jobban leszel,  így kitárja a lehetőségek tárházát és reményt kelt. Segít abban is, hogy másképpen tekints az edzésre, és motivációs kihívás helyett hangulat átalakító lehetőségként lásd.

Érdemes megjegyezni azt is, hogy ez a stratégia alkalmazható és ugyanolyan jól működik séta vagy bármilyen más fizikai tevékenység esetében is. A véletlenszerű fizikai tevékenység nem feltétlenül olyan intenzív, mint a rendszeres testmozgás, és általában sok ember számára nem tűnik olyan ijesztőnek vagy nagy kihívásnak, mint a rendszeres edzés. Ennek ellenére továbbra is lehetőséget adhat arra, hogy az itt bemutatott stratégia segítségével minden fizikai tevékenységre pozitívabban tekintsünk.

Válaszd ki a megfelelő intenzitást

Ha még csak kezdő vagy, vagy jelenleg nem élvezed az edzést, és rosszkedvűen állsz hozzá, akkor ne aggódj túl sokat az edzés nehézsége miatt. Egy tanulmány kimutatta, hogy az emberek jobb hangulatban voltak, amikor saját intenzitási szintet választottak, ahelyett, hogy az előírt mérsékelt erőfeszítést igénylő edzést követték volna. Vannak, akik szeretik a magas intenzitású testmozgást, míg mások az alacsony vagy mérsékelt edzésintenzitást részesítik előnyben. Amikor elkezded az rendszeres edzést vagy fizikailag aktívabbá válsz, jobb, ha olyan intenzitással edzel, amelyet a számodra legmegfelelőbbnek találsz, mivel a következetes részvétel valószínűleg nemcsak a teljesítményedet, hanem a részvételi hajlandóságodat is növeli. Ha elég következetesen edzel, végül meglesz az önbizalmad ahhoz, hogy bármilyen edzési intenzitást elérj, és így élvezheted annak egészségügyi és fitnesz előnyeit is.

Azt az edzési intenzitást válaszd, ami neked megfelel – ne azt, amit mások szerint „kell” választanod.

SPEEDFIT – Fitnesz Mindenkinek!
Rácz Rita Mónika

forrás: https://www.acefitness.org/

Loading...
Loading...

Íratkozz fel hírlevelünkre

Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről és legjobb ajánlatainkról!




    Értesülj elsők között legfrissebb híreinkről
    és legjobb ajánlatainkról!

    Iratkozz fel hírlevelünkre!



      A jövőben bármikor leiratkozhatsz hírlevelünkről, ha rákattintasz a leiratkozás linkre a tőlünk kapott e-mailekben, vagy lépj kapcsolatba velünk a info@speed-fit.hu címen.